Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Gl 1167/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi A w K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną Nr [...] z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, stwierdził iż stanowisko A w K. przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia należności z tytułu pobytu osób w izbie wytrzeźwień jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wydanej interpretacji organ podatkowy podniósł, iż w dniu 4 czerwca 2008 roku do Biura Krajowej Informacji Podatkowej wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia należności z tytułu pobytu osób w izbie wytrzeźwień. W przedmiotowym wniosku, został przedstawiony stan faktyczny dotyczący zdarzenia przyszłego, według którego zgodnie z art. 42 ust. 5 i 5a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za doprowadzenia i pobyt w izbie wytrzeźwień pobierane są opłaty w wysokości 250 złotych za pobyt. Należności te należą do wierzytelności administracyjno-prawnych, zaś ich egzekucja następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Do tychże należności ma zastosowanie również art. 42 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określił szczegółowe zasady i tryb umarzania wierzytelności jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do której nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. W wyniku umorzenia postępowania egzekucyjnego przez urząd skarbowy ( Naczelnika Urzędu Skarbowego), Dyrektor jednostki organizacyjnej wydaje decyzje o umorzeniu opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00