Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2009 r., sygn. III SA/Wa 754/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2009 r. sprawy ze skargi D. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, w części uznania za nieprawidłowe stanowiska D. S.A. z siedzibą w W. 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w części wskazanej w pkt 1), 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. S.A. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

D. S.A. (dalej "Spółka") we wniosku o interpretację indywidualną przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazała, że należy do Grupy P S.A. i prowadzi działalność w zakresie realizacji projektów oraz robót budowlanych.

W pierwszym z dwóch stanów faktycznych Spółka wskazała, że w związku z jej utworzeniem poniesiono wydatki na organizację, obejmujące opłatę notarialną pobraną za sporządzenie umowy spółki akcyjnej w formie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej umowy, opłaty sądowe związane z rejestracją Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, koszty usług prawnych związanych ze sporządzaniem: wniosku rejestracyjnego do KRS, uchwał organów Spółki oraz umów z pracownikami.

W drugim stanie faktycznym wskazała, że wniesiono do Spółki tytułem aportu rzeczowego 35.000 udziałów innej spółki prawa handlowego oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów. Z tytułu tak podwyższonego kapitału Spółka poniosła koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialnej, opłaty sądowej oraz koszty doradztwa prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00