Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 125/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi A Zakłady Produkcyjne Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca [...] Sp. z o.o. w O. obecnie [...] sp. z o.o. w O. w dniu 17 kwietnia 2001r. dokonała zgłoszenia celnego towaru o nazwie [...] klasyfikując go do kodu PCN 2106 90 98 0 ze stawką cła 25% i wniosła o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu.

Wnioskiem z dnia 5 marca 2002r. skarżąca wniosła o uznanie powyższego zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej opisu towaru, kodu towaru i obliczenia opłat. Skarżąca domagała się zmiany zgłoszenia celnego poprzez określenie towaru jako "[...] - lek zawierający witaminy", zmianę dotychczasowego kodu towaru na kod 300450100 i stawki cła na stawkę "0" oraz wyliczonej kwoty cła na kwotę "0".

Organ I Instancji decyzją z dnia 28 marca 2002r. uznał zgłoszenie celne z 17.04.2001r. za prawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru "[...]". W uzasadnieniu wskazano, iż wnioskowany przez importera kod PCN 3004 50 10 0 jest nieprawidłowy, a właściwą jest pozycja 2106 90 98 0 Taryfy Celnej.

Organ celny I instancji stwierdził - zgodnie z postanowieniami "Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury scalonej" zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20.12.2000r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr119, poz. 1253 ze zm.) oraz Wyjaśnieniami do Taryfy celnej zamieszczonymi w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 1999 r. (Dz. U. Nr 74, poz. 830) - że pozycja 3004 nie obejmuje produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeśli substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywnościowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej, bez odbierania jednak produktowi jego charakteru spożywczego. Fakt, że preparat: "[...]" uzyskał świadectwo rejestracji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, jako środek farmaceutyczny, nie przesądza o jego taryfikacji do pozycji obejmującej leki. Podano, ze dokument ten jest konieczny do uznania sprowadzanego towaru za środek farmaceutyczny, ale nie jest dokumentem wystarczającym, żeby uznać towar za lek w świetle obowiązującej Taryfy celnej. Organ zauważył, że "[...]" został co prawda wpisany na listę leków, ale dla potrzeb Taryfy celnej rozpatrywany jest jako kompletna dieta w żywieniu niemowląt, a nie jako produkt wspomagający tę dietę. Wskazano, że z przedłożonej analizy składu chemicznego i opisu na opakowaniu wynika, że "[...]" jest preparatem spożywczym, zalecanym w żywieni niemowląt, u których wystąpiły alergie pokarmowe na białka. W produkcie tym znajdują się białka pochodzące z hydrolizy białka serwatkowego. W ocenie organu celnego, przedstawiony do odprawy celnej towar posiadał zatem cechy charakterystyczne dla towarów klasyfikowanych do kodu PCN 2106, obejmującego "przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione, ani nie włączone (kod PCN 2106 90 98 0 "pozostałe"). Zwrócono ponadto uwagę, że - jak wynika z zapisu w listach przewozowych - producent "[...]" również zaklasyfikował ten produkt do pozycji 2106 90 98 0.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00