Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 września 2010 r., sygn. I SA/Kr 1054/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1054/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 września 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędziowie: WSA Paweł Dąbek, WSA Urszula Zięba, Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2010r., sprawy ze skarg T. M. i M. M., na interpretacje indywidualne Ministra Finansów, z dnia 9 marca 2010r nr [...],, [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, - skargi oddala -

Uzasadnienie

W dniu 11 grudnia 2009r. do Dyrektora Izby Skarbowej wpłynęły wnioski M. M. i T. M. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej wkładu w postaci akcji spółki kapitałowej.

We wnioskach tych dotyczących zdarzeń przyszłych przedstawiono, iż T. M. jest jedynym komplementariuszem, zaś M. M. jedynym komandytariuszem w tej samej spółce komandytowej. Wnioskodawcy rozważają wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego (aportu), którego przedmiotem byłyby akcje zwykłe, na okaziciela spółki publicznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych, objęte majątkową wspólnością małżeńską. Akcje zostały nabyte przez wnioskodawców w latach 90-tych, przy czym koszty nabycia akcji są znacznie niższe od ich aktualnej wartości rynkowej. Wnosząc akcje aportem do spółki, wnioskodawcy określą wartość akcji bazując na ich wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu do spółki. Skoro akcje stanowią współwłasność małżeńską, a oboje małżonkowie są jedynymi wspólnikami spółki, to wniesienia ich jako aportu nie zmieni podziału zysku w spółce. Innymi słowy, wnioskodawca przed, jak i po wniesieniu akcji jako aportu będzie miał ten sam procent udziału w zyskach spółki. Akcje nie są i nie były wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Po wniesieniu aportu do spółki, właścicielem akcji stanie się spółka komandytowa i ona będzie mogła dowolnie akcjami rozporządzać. Nie można wykluczyć, że dokona ona zbycia wszystkich lub niektórych akcji nabytych tytułem aportu w celu pozyskania środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00