Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Po 19/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2011r. sprawy ze skargi "P" s.c. G.S., Z.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2004r. oddala skargę /-/K. Pawlicki /-/M. Skwierzyńska /-/W. Zygmont

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. na podstawie upoważnienia do przeprowadzenia czynności kontrolnych z dnia [...] czerwca 2007 r. wszczął postępowanie kontrolne w odniesieniu do "P." s. c. w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług za lata 2004 - 2005. Kontrolą tą objęto w szczególności prawidłowość prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, ewidencje sprzedaży VAT, ewidencje zakupu oraz deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7 za lata 2004 - 2005.

W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. w dniu [...] listopada 2007 r. wydał decyzję, w której określił w.w. spółce w podatku od towarów i usług za czerwiec 2004 r. kwotę zobowiązania podatkowego w wysokości [...] zł. Organ l instancji uznał, że Spółka obniżyła podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dotyczących zakupu paliwa, wystawionych przez "W." Sp. z o. o. w G. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. podmiot ten nigdy nie istniał, a faktyczną działalność prowadził wyłącznie prezes Spółki M. G., który wykorzystywał nazwę w.w. podmiotu do firmowania własnej działalności. W tej sytuacji zdaniem organu l instancji należało zakwestionować prawo S. do odliczenia podatku naliczonego na podstawie § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 97, poz. 970 ze zm.). Jednocześnie organ podatkowy zakwestionował prawo w.w. podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dotyczących usług transportowych, wystawionych przez "P.", uznając, iż strona odliczyła podatek wbrew postanowieniem art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o VAT. Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. stwierdził, że przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uzależniają prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący - od tego, czy podatnik dołożył należytej staranności, by stwierdzić wiarygodność kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00