Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2011 r., sygn. VIII SA/Wa 1133/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot /sprawozdawca/, Sędzia WSA Leszek Kobylski, Protokolant Referent Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi H. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1. Wnioskiem z [...] czerwca 2010 r., który wpłynął do właściwego organu 6 dni później, H. R. (dalej: "skarżący") wystąpił do Ministra Finansów, w imieniu którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w W., o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wniosek dotyczył wykładni art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.f.").

1.2. We wniosku skarżący wskazał, iż jako przedsiębiorca zawarł z bankiem umowę otwarcia rachunku pomocniczego pod nazwą "Dobry Zysk dla Firmy". Posiadacz tego rachunku ma prawo i może za jego pośrednictwem - według własnego uznania - przyjmować i dokonywać wszelkiego rodzaju płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Odsetki od środków zgromadzonych na tym rachunku są naliczane według zmiennej stawki procentowej w zależności od kwoty tych środków i kapitalizowane w ostatnim dniu miesiąca lub w dniu zamknięcia rachunku. Bank od naliczonych i skapitalizowanych odsetek nie nalicza i nie pobiera zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Skarżący postawił pytanie, do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na opisanym w stanie faktycznym rachunku bankowym? Zdaniem skarżącego, stanowią one przychód z działalności gospodarczej, tj. ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Tym samym zastosowanie znajduje art. 14 ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.f. Skarżący powołał się nadto na przepisy art. 5a pkt 6 oraz art. 17 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f. Podniósł, że opisany rachunek pomocniczy utrzymywany jest w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Środki zgromadzone na tym rachunku pochodzą z działalności gospodarczej. Tylko od decyzji posiadacza rachunku pomocniczego zależy, czy będzie on dokonywał za jego pośrednictwem bieżących płatności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodał, że przepisy nie ograniczają ilości rachunków otwieranych dla działalności gospodarczej i sposobu realizacji za ich pośrednictwem operacji gospodarczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00