Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 padziernika 2011 r., sygn. III SA/Kr 262/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie WSA Janusz Kasprzycki WSA Maria Zawadzka (spr.) Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2011 r. sprawy ze skargi S. O. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 22 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. skargę oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokat A. C. - D. Kancelaria Adwokacka ul. [...] w K kwotę 240,00 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą dla tego rodzaju czynności w dniu orzekania

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 22 grudnia 2010 r., znak [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny, utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2010 r., znak [...] o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącego S. O. choroby zawodowej - obustronnego, trwałego, odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowatego, czuciowo-nerwowego, spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonym jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz - wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych, będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.

W wyniku przeprowadzonej oceny narażenia zawodowego ustalono, że skarżący w latach 1979 - 2007 pracował na stanowiskach kontrolera złomu, wsadowego, operatora urządzeń przygotowywania wsadu, koksowniczego drzwiowego oraz operatora taśm i urządzeń sortowni koksu. Skarżący przepracował 28 lat w warunkach ekspozycji zawodowej na hałas, w latach 1979 do 1996 pracował w narażeniu na ponadnormatywny hałas. Skarżący był badany w Ośrodku Medycyny Pracy, który w dniu [...] 2008 r. wydał orzeczenie lekarskie NR [...] o "braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - zawodowego, obustronnego, trwałego ubytku słuchu, typu ślimakowego, spowodowanego hałasem. Ośrodek w uzasadnieniu podał, iż u pacjenta wykonana diagnostyka audiologiczna (badania audiometrii impedancyjnej, badania otoemisji akustycznej) wykazała ślimakową lokalizację niedosłuchu, a stwierdzone podwyższenie progu słuchu w audiometrii tonalnej, obliczone jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości 1,2 i 3 kHz wynosi dla UP= 38 dB, UL= 43 dB. Zatem ubytek słuchu dla obu uszu nie spełnia kryteriów do rozpoznania choroby zawodowej, gdyż zgodnie z wówczas obowiązującym wykazem chorób zawodowych, tylko obustronny ubytek słuchu typu ślimakowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, może być uznany za chorobę zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00