Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 października 2011 r., sygn. II SA/Po 687/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2011 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] czerwca 2011 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej kwotę 100,- zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lipca 2010 r. wydanym w sprawie o sygn. akt II SA/Po 289/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi J. K., uchylił zaskarżoną decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] 2009 r. nr [...].

W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż organ rozstrzygając sprawę nie przeprowadził w sposób wyczerpujący postępowania dowodowego. Po pierwsze nie wyjaśnił dlaczego Archiwum Państwowe w Ł. w różnoraki sposób wypowiedziało się co do dokumentów dotyczących wysiedlenia skarżącej z miejscowości K. na Wołyniu - odmiennie w piśmie z dnia 27 listopada 1996 r. i w piśmie z dnia 27 stycznia 2010 r. W ocenie Sądu Kierownik winien był zwrócić się do Archiwum Państwowego w Ł. z prośbą o wyjaśnienie stwierdzonych rozbieżności, bowiem w istocie wątpliwości Sądu budzi fakt, że ta sama instytucja w jednym piśmie zaświadcza, iż akta dotyczące osób wysiedlonych z miejscowości K. na Ukrainie nie zachowały się, w drugim z pism wyjaśnia, że akta Centrali Przesiedleńczej zachowały się w części, nie precyzując jednak, czy odnosi się to także do osób wysiedlonych z K. na Ukrainie. Zdaniem Sądu, o ile w Archiwum znajduje się fragmentaryczna dokumentacja dotycząca K., to Kierownik winien był rozważyć konieczność poczynienia kwerendy przez tę instytucję dotyczącą także matki i siostry skarżącej. Obowiązkiem organu było również zwrócenie się do Archiwum Państwowego w Ł. o podanie jaka instytucja jest aktualnie dysponentem materiałów archiwalnych dotyczących wysiedlenia ludności z miejscowości K. na Wołyniu w czasie II wojny światowej oraz spisu ludności, która w trakcie wysiedlenia z tych terenów trafiła przejściowo do obozów przesiedleńczych w Łodzi. Organ jako gospodarz postępowania winien był też poczynić ustalenia o charakterze historiograficznym, a mianowicie zbadać do jakiego lub jakich obozów przesiedleńczych (przejściowych) w Łodzi (o ile w ogóle) kierowana była w 1943 i 1944 r. ludność z terenów Wołynia, w szczególności z K. Ustalenie jaki obóz w Łodzi przyjmował ludność z tych terenów pozwoliłoby zawęzić kwerendę archiwalną do materiałów (spisów, repertoriów, wykazów ewidencyjnych itd.) dotyczących konkretnego obozu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00