Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. III SA/Gl 904/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant St. sekr. sąd. Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. j. P.M., M.M. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 czerwca 2009 r., sygn. akt I FSK 490/08 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 11 października 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 126/07 uchylającego decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujące stanowisko:

Decyzją ostateczną Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. z [...] r., którą:

1/ określono Spółce "A" kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kwocie niższej od wykazanej w deklaracji za ten okres do zwrotu na rachunek bankowy oraz

2/ ustalono Spółce kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za ten okres.

Po wszczęciu postępowania podatkowego pełnomocnik Spółki powołując się na treść art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (zwaną dalej u.p.t.u. z 2004 r.), wskazał, że wprowadzenie dodatkowego warunku uprawniającego do zmniejszenia obrotu w danym okresie rozliczeniowym w postaci posiadania przez Spółkę w tym okresie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) (zwanego dalej Rozporządzeniem z 2005 r.) jest sprzeczne z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, gdyż powyższy przepis wykonawczy, jego zdaniem, nie wynikał z upoważnienia ustawowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00