Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. III SA/Kr 741/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Barbara Pasternak Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 14 marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2013r.

Decyzją z dnia [...] 2008r. Nr [...] Burmistrz Gminy orzekł o zatwierdzeniu ustalonych w drodze postępowania rozgraniczeniowego granic nieruchomości oznaczonej w operacie ewidencji gruntów obrębu S jako działki nr [...] o pow. 0,15 ha i [...] o pow. 0,15 ha, objętej księgą wieczystą Kw [...], której właścicielem był A. B.

- z nieruchomością oznaczoną w operacie ewidencji gruntów obrębu S jako działka nr [...] o pow. 0,13 ha, objętej księgą wieczystą Kw [...], której właścicielami byli B. C. i M. C.,

- z nieruchomością oznaczoną w operacie ewidencji gruntów obrębu S jako działka nr [...] o pow. 0,15 ha, objętej księgą wieczystą Kw [...], której właścicielami byli J. C. i O. C.,

- geodeta wyznaczył również położenie punktu styczności działek nr [...] i [...] z działką nr [...] o pow. 0,043 ha objętej księgą wieczystą Kw [...], której właścicielem był D. G. oraz położenie punktu styczności działek nr [...] i [...] z działką nr [...] o pow. 0,77 ha objętej księgą wieczystą Kw [...], której właścicielem była Gmina.

Pismem z dnia 10 stycznia 2011r. A. B. zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza Gminy z dnia [...] 2008r. Nr [...]. Jako podstawę prawną swojego wniosku wskazał art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, a w/w decyzji zarzucił naruszenie prawa materialnego, w szczególności art. 31 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, § 3 i § 5 rozporządzenia w sprawie rozgraniczenia nieruchomości oraz art. 6, art. 7 i art. 77 Kodeksu postępowania administracyjnego. A. B. stwierdził, iż zasadnicze dyspozycje dotyczące ustalenia przebiegu granic na gruncie w trybie administracyjnym zawarte zostały w art. 31 ust. 2-4 i art. 32 ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz częściowo w art. 153 Kodeksu cywilnego. Art. 153 Kodeksu cywilnego rozróżnia się trzy kryteria rozgraniczenia, którymi są: a) stan prawny nieruchomości, b) ostatni stan spokojnego posiadania i c) wszelkie inne okoliczności. Z brzmienia drugiego zdania tego artykułu wynika oczywisty wniosek, że trzecie kryterium ma zastosowanie po wyczerpaniu możliwości rozstrzygnięcia problemu na podstawie dwóch pierwszych kryteriów, a także, gdy strony nie zawarły przed geodetą stosownej ugody. W tym przypadku organem właściwym do rozstrzygania o rozgraniczeniu jest bowiem sąd. A. B. uważa, iż potwierdza to stanowisko art. 34 ust. 1 i 2 ustawy, albowiem art. 153 Kodeksu cywilnego zezwala na rozgraniczenie "z uwzględnieniem wszelkich innych okoliczności" dopiero wtedy, gdy nie można stwierdzić ani własności, ani posiadania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00