Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 listopada 2013 r., sygn. III SA/Po 1109/13

 

Dnia 15 listopada 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Sokołowska Sędziowie WSA Barbara Koś (spr.) WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st.sekr.sąd. Izabela Kaczmarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi R. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 7 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 27 maja 2011 r. R. B. złożył w Oddziale Celnym w P. deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Porsche 911 Carrera, nr VIN [...]. Dla wymiaru kwoty podatku akcyzowego wskazał rachunek z dnia [...] nr [...] wystawiony przez firmę A na kwotę 17.200,00 franków szwajcarskich. Do deklaracji AKC-U załączył także dowód odprawy celnej pojazdu i ocenę techniczną wydaną przez P. S.

W dniu 5 marca 2012 r. organy celne uzyskały w ramach pomocy prawnej od szwajcarskich władz celnych informacje o mechanizmie sprzedaży aut dokonywanych przez firmę A. Wynikało z nich, że firma A sprzedając pojazd wystawiała pokwitowanie (Quittung) na wpłaconą zaliczkę, natomiast na pozostałą kwotę płatności wystawiała rachunek (Rechnung). Dopiero suma tych płatności była właściwą ceną pojazdu. Na pokwitowaniu wpisywano 4 ostatnie cyfry nadwozia nabywanego auta. Całość numeru widniała na rachunku.

W związku z powyższym postanowieniem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w P. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia zobowiązania podatkowego. W toku postępowania podatkowego R. B złożył pismo, w którym wyjaśnił, że kwota widniejąca na rachunku (Rechnung) jest właśnie kwotą zakupu auta, a pokwitowania (Quittung) dotyczyły części dodatkowo nabywanych przez kupującego. Na dowód powyższego załączył do pisma przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego oświadczenie przedstawiciela firmy A, z którego wynikało, iż cena podana na wystawionym i załączonym do deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego rachunku jest ceną, która odpowiada cenie kupna za przedmiotowy pojazd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00