Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Gl 565/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Paweł Kornacki (spr.), Wojciech Organiściak, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej: "o.p.") oraz art. 45 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej: "u.p.d.o.f.") Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu odwołania B. J. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...], nr [...], w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 rok w kwocie [...]zł, utrzymał decyzję organu pierwszej instancji w mocy.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że strona złożyła za 2007 rok zeznanie PIT-37, w którym wykazała, że uzyskała dochód jedynie z wynagrodzenia ze stosunku pracy w kwocie [...]zł.

W toku czynności sprawdzających w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ustalono, że podatniczka w 2007 roku zawarła 14 umów przeniesienia prawa własności nieruchomości, potwierdzonych aktami notarialnymi, w tym: 11 umów, których przedmiotem były działki budowlane położone w gminie R. oraz udziały w drogach dojazdowych (sprzedane działki zostały wydzielone z ¼ części nabytej w dniu 15 października 2003 r. nieruchomości gruntowej na podstawie aktu notarialnego Rep. [...] nr [...]) oraz 3 umowy, których przedmiotem były działki budowlane (w tym dwie zabudowane) położone w gminie Z., wieś S. oraz udziały w drogach dojazdowych (sprzedane działki zostały wydzielone z nabytej w dniu 14 lipca 1998 r. nieruchomości gruntowej). Nieruchomość w S. została nabyta przez małżonków K. J. i B. J. oraz małżonków J. M. i E. N., jak już wskazano wyżej w dniu 14 lipca 1998 r., na podstawie aktu notarialnego Rep. [...] nr [...] i obejmowała tereny zespołu pałacowo-parkowego, wpisanego do rejestru zabytków wraz z posadowionymi budynkami i budowlami oraz tereny o charakterze rolnym, las, łąkę, nieużytki i wody stojące. Sprzedaż nieruchomości nastąpiła bez przetargu przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa na rzecz dotychczasowych dzierżawców, tj. K. J. i J. M. W związku z faktem, że zarówno K. J. i B. J., jak i J. M. oraz E. N. byli małżonkami i nie zawarli małżeńskich umów majątkowych, sprzedaż nastąpiła po połowie do majątku wspólnego małżonków J. i M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00