Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 428/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi F. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia [...] roku nr [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącej kwotę 240 złotych (słownie: dwieście czterdzieści złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Kierownik Filii nr 3 Ośrodka Pomocy Społecznej w G. decyzją z dnia [...] r. o nr [...] odmówił F. S. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad małoletnim synem O. S. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał m.in., iż odmawia się przyznania wnioskowanego świadczenia, ponieważ w wyroku Sądu Rejonowego w G. - VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] r. o sygn. akt [...] brak jest wskazania pkt 8, tj. konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Od powyższej decyzji w terminie odwołanie wniosła strona wyrażając niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji. Skarżąca wskazała, iż w sprawie sądowej sygn. akt [...] wydana została opinia biegłego A. B. stwierdzająca u dziecka O. S. nieuleczalną jednostkę chorobową - fenyloketonurię. Jednocześnie biegły wskazał, iż cały wysiłek organizacyjny powinien zmierzać w kierunku zabezpieczenia dalszego rozwoju małoletniego. Wymaga to stosowania odpowiedniej diety, ale także częstych wizyt kontrolnych jak i postępowania rehabilitacyjnego. Zdaniem skarżącej, opina o powyższej treści, po pierwsze zaliczająca małoletniego do osób niepełnosprawnych, a po drugie wskazująca na konieczność stałej lub długotrwałej pomocy lub opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji daje również podstawy do stwierdzenia, iż małoletni wymaga także konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00