Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. I SA/Łd 433/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant: Referent stażysta Jakub Zegarlicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr UNP [...] w przedmiocie uchylenia i przekazania do ponownego rozpoznania organowi I instancji decyzji określającej zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w latach 2008 - 2013. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. zaskarżoną decyzją z [...] r., w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 8 października 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 665/15, uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] r. określającą A. H. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące przypadające na lata 2008 - 2013 i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia przedstawiono dotychczasowy przebieg postępowania. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. w toku postępowania pierwszoinstancyjnego ocenił, że we wskazanych latach A. H. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży używanych pojazdów samochodowych i z tytułu tej działalności stała się podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz nie odprowadziła należnego podatku od przeprowadzonych transakcji. Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ I instancji ustalił, że A. H. dokonała w Polsce i we Francji zakupu 16 sztuk używanych pojazdów, z których 15 następnie sprzedała. Wszystkie nabyte samochody były uszkodzone i wymagały naprawy. Organ ustalił ponadto, kiedy strona nabyła przedmiotowe pojazdy, jak długo była ich właścicielką oraz ceny nabycia i sprzedaży. Sprzedaż następowała m.in. w drodze umowy komisu, na giełdzie, przez ogłoszenia internetowe. Strona w toku postępowania twierdziła, że w okresie od października 2008 r. do lipca 2013 r. nie prowadziła działalności gospodarczej, a nabyte pojazdy po naprawie były wykorzystywane na potrzeby prywatne rodziny: męża i dzieci. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. nie dał wiary wyjaśnieniom strony i jej męża, że pojazdy nabywane były wyłącznie dla potrzeb prywatnych, a nie z zamiarem osiągnięcia zysku z ich późniejszej sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00