Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Rz 509/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro Sędziowie WSA Piotr Popek NSA Jacek Surmacz / spr./ Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi M.P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Finansów, interpretacją indywidualną z dnia [...] marca 2016 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko M. P. - zwanego dalej skarżącym, odnośnie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych skutków uczestnictwa w planie motywacyjnym dla pracowników.

Występując o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący sformułował następujące pytania:

• czy prawidłowe jest jego stanowisko, że przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu uczestnictwa w planie motywacyjnym [z wyłączeniem ewentualnie otrzymanej dywidendy, wypłacanej przez "A" (dalej: "A") w formie pieniężnej] powstanie dopiero w momencie, gdy dokona on zbycia akcji "A", otrzymanych w następstwie realizacji RSU (zastrzeżonych jednostek akcyjnych), a nie na żadnym wcześniejszym etapie planu?

• czy prawidłowe jest jego stanowisko, zgodnie z którym wyżej określony przychód powinien zostać zaklasyfikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych, w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012, poz. 361,ze zm., zwanej dalej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

W opisie zamieszczonego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podano, że wnioskodawca (skarżący) jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowego od osób fizycznych (ośrodek interesów życiowych) na terytorium Polski, tym samym podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę w "B" sp. z o.o. (dalej "B"), należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej "C" (dalej: Grupa), będącej producentem komponentów i systemów zaawansowanych technologii do układów napędowych w pojazdach. W celu stworzenia dodatkowego systemu motywowania kluczowych pracowników oraz poprawy efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa Grupa wdrożyła plan motywacyjny (dalej: Plan) oparty na instrumentach pochodnych związanych z akcjami emitowanymi przez "A". Planem został objęty także skarżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00