Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Ol 1393/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant sekretarz sądowy Maciej Lipiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" r., Nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy 1/ uchyla zaskarżoną decyzję; 2/ zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 997 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 15 kwietnia 2013r. do Urzędu Miasta w O. wpłynął wniosek A.K. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej na działce nr [...] w obrębie [...] przy ul. [...] w O. We wniosku inwestor podał parametry inwestycji oraz określił zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury technicznej.

Decyzją z dnia [...], Prezydent Miasta (dalej: organ I instancji) ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej na działce nr [...], obręb [...], przy ul. [...] w O., jednak na skutek odwołania T.M. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...], uchyliło tę decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W ocenie Kolegium część tekstowa analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu ograniczyła się do podania w granicach obszaru analizowanego, jedynie danych co do średniego wskaźnika zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej oraz geometrii dachu, co uniemożliwiło ocenę prawidłowości ustalonych w decyzji parametrów dla nowej zabudowy.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia [...], organ I instancji ponownie ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, zaś decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy tę decyzję. Na skutek skargi T.M., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 27 maja 2014r. sygn. akt II SA/Ol 331/14, uchylił zaskarżoną decyzję organu odwoławczego. W ocenie Sądu, zaskarżona decyzja miała charakter zbyt ogólnikowy, gdyż Kolegium nie ustosunkowało się do wszystkich zarzutów strony, w szczególności dotyczących ustalenia wskaźnika kąta nachylenia dachu nowej zabudowy na poziomie znacznie przekraczającym tego typu wskaźnik w budynkach znajdujących się na obszarze objętym analizą funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Sąd zwrócił też uwagę na brak formalny decyzji ustalającej warunki zabudowy, do której nie dołączono projektu tej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00