Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 marca 2017 r., sygn. I SA/Wr 1538/16

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 marca 2017 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z/s we W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. - obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia odwołania oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej we W. (dalej: strona, skarżąca) jest postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. (dalej także: organ) z [...] września 2016 r. nr [...] (UNP: [...]), którym organ w oparciu o art. 216 i art. 163 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm., dalej: O.p.) odmówił przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. (dalej także: organ kontroli) z dnia [...] lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 15 lipca 2016 r. stronie doręczono decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r. Decyzja została doręczona syndykowi masy upadłości, działającemu na rzecz upadłej spółki.

W dniu 10 sierpnia 2016 r. od ww. decyzji strona, reprezentowana przez umocowanego w dniu 18 lipca 2016 r. adwokata, wniosła odwołanie. Wraz z odwołaniem złożyła wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu wniosku, złożonego, jak w nim wskazano, z ostrożności procesowej, strona zakwestionowała sam fakt uchybienia terminu wywodząc, że decyzja powinna zostać doręczona umocowanemu do działania w sprawie adwokatowi, zamiast bezpośrednio syndykowi działającemu na rzecz upadłej spółki. Za zasadnością przywrócenia terminu, zdaniem strony, przemawia natomiast okoliczność, iż syndyk przesłał decyzję na niewłaściwy adres swojego pełnomocnika. Nie powiadomił też o otrzymaniu decyzji osoby, którą upoważnił do odpowiadania na wezwania organu. Świadczy to, w ocenie strony, że do uchybienia terminu doszło nie z jej winy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00