Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Lu 312/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od D. L. na rzecz R. R. kwotę [...]zł (sześćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. (organ I instancji) z dnia [...] września 2016 r. odmawiającą R. R. (podatnik) uchylenia - po wznowieniu postępowania podatkowego - ostatecznej decyzji organu I instancji z dnia [...] listopada 2015 r.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że mocą decyzji z dnia [...] listopada 2015 r. organ I instancji ustalił podatnikowi wysokość zobowiązania w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł. Podatnik jest bowiem jedynym testamentowym spadkobiercą po J. D. zmarłej 9 marca 2010 r. Stwierdzenie nabycia spadku po spadkodawczyni zostało orzeczone przez Sąd Rejonowy w L. postanowieniem z [...] maja 2010 r. sygn. II Ns [...], które uprawomocniło się 18 czerwca 2010. Podatnik nie zgłosił właściwemu organowi podatkowemu nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez dziedziczenie, w terminie sześciu miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku, stosownie do art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2009.93.768 ze zm. dla 2010 r., obecnie Dz.U.2017.833 - u.p.s.d.). W związku z tym podatnik nie korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn w przypadku dziedziczenia po J. D.. Organ I instancji ustalił więc, że wartość składników majątkowych, odziedziczonych przez podatnika po J. D., wynosi [...] zł i wielkość ta stanowi podstawę opodatkowania omawianym podatkiem. Należało ją jedynie pomniejszyć o kwotę ustawowo wolną od podatku od spadków i darowizn, przewidzianą dla spadkobierców zaliczonych do I grupy (9.637 zł). Wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn została wyliczona według art. 15 ust. 1 u.p.s.d. Jednocześnie, według organu I instancji, roszczenie o niewypłacony zachowek nie stanowi ciężaru zmniejszającego podstawę opodatkowania na potrzeby ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od spadków i darowizn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00