Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. IV SA/Wa 2326/19

Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie sędzia WSA Kaja Angerman (spr.), asesor WSA Anna Sidorowska- Ciesielska, Protokolant referent Katarzyna Matecka - Caban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

IV SA/Wa 2326/19

UZASADNIENIE

Główny Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z [...] lipca 2019 r. Nr [...] po rozpatrzeniu odwołania spółki [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] uchylił decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] kwietnia 2018 r. i orzekł o wymierzeniu spółce administracyjnej kary pieniężnej w łącznej kwocie 6600,00 zł za niedokonanie w terminie 15 dni roboczych wpisów danych do 11 Kart Urządzeń chłodniczych o wykonanych czynnościach, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 4 ustawy o SZWO i F-gazach.

Decyzja była wynikiem następujących ustaleń i oceny prawnej.

[...] Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, zwany dalej "[...] WIOŚ", decyzją z [...] kwietnia 2018 r. wymierzył spółce administracyjną karę pieniężną w wysokości 3 000 zł za niedokonanie w terminie 15 dni roboczych wpisu danych do Kart Urządzeń chłodniczych o wykonanych czynnościach.

Od ww. decyzji Strona odwołała się.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ), jako organ odwoławczy, uchylił w całości zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, wskazując, że [...] WIOŚ wydając zaskarżoną decyzję nie orzekł w całości w zakresie przedmiotu postępowania wskutek złej wykładni prawa, a co za tym idzie powinien ponownie rozpatrzyć sprawę i orzec w pełnym zakresie, czyli dla wszystkich 11 urządzeń.

Strona zaskarżyła ww. decyzję organu II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA wyrokiem z 27 listopada 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 3023/18/16 oddalił sprzeciw Strony. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok WSA oraz zaskarżoną decyzję GIOŚ wskazując, że organ II instancji nieprawidłowo zastosował przepis art. 138 § 2 Kpa, gdyż nie zostały wyczerpane określone tam przesłanki i w związku z tym powinien samodzielnie wydać decyzją reformatoryjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00