Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. I SA/Gl 1274/22

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Beata Machcińska, Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant st. sekretarz sądowy Arkadiusz Kmiotek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Gminy S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.220.2022.1.AMA UNP: 1651194 w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla interpretację indywidualną w zaskarżonej części; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 680 zł (słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia 19 sierpnia 2022 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.220.2022.1.AMA UNP: 1651194, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej organ lub Dyrektor) stwierdził, że stanowisko Gminy S.(dalej strona lub Gmina) w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego przez nią zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

- możliwości utworzenia grupy VAT przez Gminę oraz utworzone przez nią spółki miejskie: M Sp. z o.o., Z Sp. z o.o. oraz S Sp. z o.o., w których Gmina jest jedynym udziałowcem – jest prawidłowe,

- ustalenia czy członek grupy VAT – spółka miejska, odliczając VAT z faktur dokumentujących nabycie służące dostawie towarów lub świadczeniu usług na rzecz innego członka grupy, Gminy, na cele wykonywanych przez nią zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego, będzie uprawniony do skorygowania indywidualnego wskaźnika proporcji ustalonego dla Spółki miejskiej na podstawie art. 86 ust. 2c pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2022. 931 ze zm.) dalej ustawa o VAT – jest nieprawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie Dyrektor wskazał, że z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego, posiada osobowość prawną i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Funkcjonowanie Gminy cechuje swoisty dualizm: równolegle z realizacją zadań własnych określonych odrębnymi przepisami niestanowiącymi przejawów działalności gospodarczej, Gmina funkcjonuje w obrocie gospodarczym jako podmiot zobowiązany do naliczania podatku VAT, prowadzenia właściwej, zgodnej z przepisami ewidencji oraz składania deklaracji podatkowych. Podstawowe ramy prawne określające funkcjonowanie Gminy zawarte zostały w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2022. 559) dalej ustawa. Zadania własne Gminy określono w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jej art. 9 w celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. W strukturze organizacyjnej Gminy funkcjonują gminne jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych: jeden zakład budżetowy oraz ponad sto jednostek budżetowych. Jednostki nie stanowią odrębnych od Gminy podatników VAT – obroty osiągane przez jednostki są wykazywane w skonsolidowanych rozliczeniach VAT Gminy. Gmina utworzyła spółki prawa handlowego w celu wykonywania zadań własnych Gminy, Gmina posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym spółek komunalnych, których dotyczy wniosek. Spółki te na podstawie umów zawartych z Gminą, realizują bezpośrednio znaczną część zadań publicznych nałożonych na Gminę jako jednostkę samorządu terytorialnego. Wszystkie utworzone przez Gminę spółki są czynnymi zarejestrowanymi podatnikami VAT wykonującymi zadania publiczne jako czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. W celu uproszczenia i usprawnienia wzajemnych rozliczeń, a także poprawienia przepływów pieniężnych oraz eliminacji obciążeń administracyjnych Gmina rozważa utworzenie grupy VAT, której członkami miałyby być: Gmina i trzy wymienione we wniosku spółki komunalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00