Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 lutego 2023 r., sygn. II SA/Łd 910/22

Odpady

Dnia 24 lutego 2023 roku . Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.) Asesor WSA Marcin Olejniczak Protokolant St. asystent sędziego Marcelina Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2023 roku sprawy ze skargi Ł. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 31 sierpnia 2022 roku nr SKO.4170.143.2022 w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów oddala skargę. MR

Uzasadnienie

II SA/Łd 910/22

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia 14 czerwca 2022 r. Prezydent Miasta Łodzi odmówił Ł. M., prowadzącemu działalność pod nazwą: P.W. "E. ", Ł. ul. [...] wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w Ł. przy ul. [...] ze względu na to, iż zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego.

Po rozpatrzeniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, decyzją z dnia 31 sierpnia 2022 r., utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że wnioskiem z dnia 11 maja 2021 r. Ł. M. na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 699 ze zm. - dalej u.o.), zwrócił się o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów na terenie zakładu zlokalizowanego w Ł. przy ul. [...]. W tym miejscu organ zwrócił uwagę, że skarżący nie dysponował w tym momencie żadnym obowiązującym zezwoleniem na przetwarzanie odpadów.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 3 u.o. właściwy organ odmawia wydania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów, w przypadku gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z przepisami prawa, w tym prawa miejscowego. Zatem gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z przepisami prawa, w tym prawa miejscowego, a zatem w szczególności z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej m.p.z.p.), właściwy organ musi odmówić wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Kolegium wyjaśniło, że aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z przepisami prawa, w tym prawa miejscowego należy dokonać m.in. szczegółowej analizy postanowień m.p.z.p., nie tylko w zakresie przeznaczenia terenu, lecz również zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz ewentualnych ograniczeń i zakazów. Nie jest rolą organów administracji publicznej ocena celowości poszczególnych zapisów m.p.z.p. Kolegium nie jest również uprawnione do oceny zgodności zapisów m.p.z.p. z prawem, natomiast jest związane zapisami prawa miejscowego, które są w chwili wydawania decyzji obowiązujące. Zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy jest aktem prawa miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00