Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-04-12

Rozliczanie sprzedaży komisowej - VAT 2014

Zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., nie ominęły również sprzedaży komisowej. Nie mają one wprawdzie radykalnego charakteru, jednak w pewnych sytuacjach mogą w sposób istotny wpływać na termin rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Znaczącej zmianie uległ również sposób dokumentowania wydania towarów w ramach umowy komisu.

Umowa komisu została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 765 k.c. jest to umowa, na podstawie której przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Możemy zatem wyróżnić dwa podstawowe typy umów komisu - tzw. komis w sprzedaży oraz komis w zakupie. W pierwszym przypadku komitent będący właścicielem towaru zleca komisantowi jego sprzedaż. Sprzedaż ta realizowana jest przez komisanta w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta. Natomiast komis w zakupie obejmuje przypadki, kiedy komitent zleca komisantowi zakup towaru. Zakup dokonywany jest wówczas przez komisanta w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta.

Czynności realizowane w ramach umów komisu, zarówno komisu w sprzedaży, jak i komisu w zakupie, według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, traktowane są jak niezależne dostawy towarów. Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawarto w postanowieniach art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy, według którego przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00