Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [18 z 38]

W Senacie o polityce energetycznej

W Senacie odbyło się spotkanie noworoczne Bogdana Borusewicza marszałka Senatu z Korpusem Dyplomatycznym. Marszałek podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem dla Europy jest stworzenie wspólnej polityki energetycznej.

Według Marszałka, Bogdana Borusewicza od początku powstania Wspólnot Europejskich podstawową receptą rozwoju było wyzwalanie energii przez uwspólnotowienie kolejnych segmentów rynku wewnętrznego. "Tak zbudowano pokój, bezpieczeństwo i dostatek" - powiedział marszałek. Według marszałka o dostępie do uniwersalnych nośników energii wcale nie musi decydować położenie geograficzne. Dla państw członkowskich Unii praktycznym sposobem dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych jest ich uwspólnotowienie - bez względu na to, co i skąd kupimy będziemy na równi zabezpieczeni - mówił marszałek. Przypomniał, że możliwość ustanowienia wspólnej polityki energetycznej jest zapisana w Traktacie z Lizbony, a ratyfikacja Traktatu przez Sejm i Senat jest już zakończona.

Marszałek podkreślił, że Polska pragnie utrzymywać jak najlepsze stosunki z sąsiadami. Zaznaczył, że Niemcy są naszym ważnym sąsiadem, partnerem współpracy energetycznej. Jesteśmy zainteresowani współpracą z tymi państwami członkowskimi, które rozwijają energetykę nuklearną. Razem z Litwą i jej sąsiadami chcemy połączyć się poprzez most energetyczny z nową elektrownią w Ignalinie. Niezależnie od wszystkiego Polska będzie otwierać możliwości różnicowania dostawców. Temu służyć będą gazoport w Świnoujściu i przyłączenie do gazociągów z Morza Północnego. "To będzie nasz wkład w sieć ogólnounijnych połączeń" - powiedział marszałek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00