Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [23 z 41]

Nowa ustawa o OFE to emerytalny demontaż państwa prawa

Rząd doprowadził do drastycznej kolizji ustrojowej, która bez interwencji Trybunału Konstytucyjnego skończy się paraliżem systemu prawnego i wyłączeniem chronionych przez konstytucję praw podstawowych człowieka.

Krzysztof Domański (nazwisko na jego prośbę zmienione – jego sprawa przed warszawskim sądem apelacyjnym trwa) już wie, co zrobi, gdy znowelizowany wolą rządu pakiet ustaw o zabezpieczeniu emerytalnym, w tym o OFE, wejdzie w życie. Zgodnie z konstytucją i z pomocą kancelarii adwokackiej najpóźniej trzy miesiące po uprawomocnieniu się orzeczenia w sprawie podziałowej wniesie skargę konstytucyjną wprost do Trybunału Konstytucyjnego. A dodatkowo przed Europejski Trybunał Praw Człowieka.

I ma naprawdę duże szanse na wygraną. Pan Krzysztof właśnie kończy podział wspólnego majątku dorobkowego z byłą żoną. A ustawowo w jego skład wchodzą prawa majątkowe do środków zgromadzonych przez niego w OFE w czasie małżeństwa. Po dokonanym podziale pan Krzysztof decyzją sądu spłaci byłej żonie połowę wartości tych praw (wartych około 35 tys. złotych), i to gotówką – także jak każdą inną zwyczajną własność. Tuż potem, w myśl nowelizowanego właśnie przez polski rząd pakietu ustaw o systemie zabezpieczenia emerytalnego, parlament za namową premiera Donalda Tuska, bynajmniej nieuważającego praw majątkowych do środków w OFE za własność prywatną, zabierze mu drugą połowę – w postaci znacjonalizowanych bez odszkodowania obligacji zapisanych przez OFE na rachunku pana Krzysztofa. Co stanowi równowartość nieco ponad 36 tysięcy złotych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00