Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [11 z 1874]

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 marca 2024 r., sygn. IV SAB/Wr 496/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. P. na bezczynność Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia 13 sierpnia 2023 r. I. stwierdza, że Komendant Miejski Policji w Legnicy dopuścił się bezczynności w załatwieniu wniosku z dnia 13 sierpnia 2023 r. oraz że bezczynność ta nie ma miejsca z rażącym naruszeniem prawa; II. zobowiązuje Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy do załatwienia wniosku w terminie 14 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; III. dalej idącą skargę oddala.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy jn.

P. P. (dalej: wnioskodawca, autor wniosku, skarżący) skierował - 13 sierpnia 2023 r. - do Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy (dalej: Komendant MP, organ) wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci sześciu protokołów przesłuchania świadka (funkcjonariuszy Policji) i jednej notatki służbowej. Nadmienił, że żądane dokumenty znajdują się w aktach postępowania dyscyplinarnego RPD-6/22, prowadzonego przez Komendanta MP. Uzasadniając wniosek podniósł, że protokół z przesłuchania świadka stanowi informację publiczną (powołał orzeczenia Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych potwierdzające jego stanowisko).

W dniu 16 sierpnia 2023 r. poinformowano wnioskodawcę, iż - z uwagi na złożoność sprawy - Komendant MP korzysta z możliwości przewidzianej w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U.

z 2022 r., poz. 902 ze zm. - dalej: u.d.i.p.), tj. że decyzja o udostępnieniu zostanie podjęta w terminie określonym w art. 13 ust. 2 (po otrzymaniu odpowiedzi z kancelarii adwokackiej (świadczącej usługi prawne na rzecz Komendanta MP) w zakresie zgody na udostępnienie wnioskowanej informacji. W tym samym dniu zwrócono się do kancelarii o wydanie opinii prawnej, czy żądana przez wnioskodawcę informacja jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy i czy może zostać udzielona wnioskodawcy w żądanej formie.

Dnia 6 września 2023 r. kancelaria wydała opinię, z której wynika, że materiał, o jaki występuje wnioskodawca, dotyczy bezpośrednio jego osoby i jest częścią dokumentacji postępowania dyscyplinarnego, jakie toczyło się wobec niego. W tej sytuacji, jako uczestnik postępowania, winien on wnioskować o dostęp do danych zawartych w aktach sprawy na podstawie innych przepisów, nie zaś powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, gdyż postępowanie dyscyplinarne prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00