Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [326 z 928]

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Wr 836/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Tadeusz Haberka, Sędziowie: sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), asesor WSA Tomasz Trybuszewski, Protokolant: starszy specjalista Aleksandra Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 03 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi J. C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lipca 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.363.2023.2. MW w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 maja 2023 r. J. C. (dalej: wnioskodawca skarżący) zwrócił się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku podał, że jest adwokatem i wykonuje zawód w kancelarii indywidualnej pod firmą Kancelaria Adwokacka [...]. Wykonywana przez niego praca w przeważającej części ma charakter siedzący i wiąże się z dużą ilością czasu pracy przy komputerze, ale także pod presją czasu, co wywołuje dodatkowy stres. Dlatego jest narażony na szereg niekorzystnych dla jego zdrowia czynników związanych z wielogodzinną pracą biurową przed monitorem komputerowym, bez zmieniania pozycji ciała, w tym na schorzenia kręgosłupa. Jednym z negatywnych efektów wywołanych specyfiką pracy wnioskodawcy są zdiagnozowane u niego zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, w tym przepukliny kręgosłupa uciskające lub modelujące worek oponowy, w tym nerwy rdzeniowe. Ma to niekorzystny wpływ na osiągane przez Wnioskodawcę przychody, które bezpośrednio zależą od jego kondycji fizycznej oraz od wydajności w pracy. Przewlekły i utrzymujący się ból kręgosłupa uniemożliwia pełną koncentrację, powoduje spadek kreatywności, produktywności i wydajności.

Lekarze uważają, że w razie dalszego rozwoju schorzenia istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań, które mogą skutkować nawet problemami z poruszaniem się i koniecznością poddania się operacji kręgosłupa, która jest ryzykowna (utrata władania nogami w razie niepowodzenia operacji). Efektem takich schorzeń może być pełna lub częściowa niezdolność wnioskodawcy do pracy razem z istotnym obniżeniem jego przychodów. W obecnej chwili operacja wnioskodawcy nie jest zalecana. Obecnie, zdaniem lekarzy, najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem, aby uniknąć dalszego rozwoju choroby oraz niwelować dolegliwości z nią z związane jest wzmożona aktywność fizyczna nieobciążająca kręgosłupa (np. pływanie, joga), połączone z równolegle prowadzą rehabilitacją i treningiem medycznym oraz fizjoterapią. Obecnie wnioskodawca ponosi następujące wydatki związane z rehabilitacją:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00