Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [266 z 1558]

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gl 1727/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Nowak (spr.), Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, Sędzia WSA Renata Siudyka, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 11 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi I. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 4 sierpnia 2023 r. nr SKO.4106.765.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 września 2023 r. I. W. (dalej jako: "skarżąca" lub "strona") złożyła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie (dalej jako: "Kolegium" lub "organ II instancji"), opisaną w rubrum niniejszego wyroku. Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:

Decyzją z dnia 9 czerwca 2023 r., nr [...] Prezydent Miasta Z. (dalej jako: "organ I instancji"), działając w oparciu o art. 2 pkt 2, art. 17 i art. 24 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390 ze zm.), dalej powoływanej jako: "u.ś.r.", odmówił przyznania stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia z powodu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem.

W uzasadnieniu organ wskazał, że mąż skarżącej legitymuje się orzeczeniem o znacznym niepełnosprawności i jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Jednocześnie organ podniósł, że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność męża strony, co w świetle art. 17 ust. 1b u.ś.r. wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca wskazała, że wyrokiem z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt: K 38/13 Trybunał Konstytucyjny uznał art. 17 ust. 1b u.ś.r. za niezgodny z Konstytucją RP w zakresie, w jakim uniemożliwia on opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała później niż wskazano w tym przepisie, uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego. Oznacza to, że w odniesieniu do tych osób oceny spełnienia przesłanek niezbędnych dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego należy dokonywać z pominięciem tego kryterium. W rezultacie nie jest więc dopuszczalne oparcie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na tej części przepisu art. 17 ust. 1b u.ś.r., która została uznana za niezgodną z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00