Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2023 r., sygn. I FSK 1150/23

Prawo do odliczenia podatku VAT nie istnieje, gdy wystawiona faktura nie odpowiada faktycznemu zdarzeniu gospodarczemu, a należyta staranność podatnika wymaga minimalnej weryfikacji kontrahentów, zwłaszcza w przypadku wzbudzających wątpliwości okoliczności transakcji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska, Sędzia NSA Sylwester Golec, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. sp. z o.o. z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 marca 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 2068/22 w sprawie ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2017 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 marca 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 2068/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lipca 2022 r. o nr [...] w zakresie, w jakim decyzja określała podatek od towarów i usług za styczeń i luty 2017 r.

Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że Sąd zaaprobował ustalenia organów, które - powołując się na treść art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.) - podważyły rzetelność faktur wystawionych na rzecz spółki przez A. sp. z o.o. i R. sp. z o.o., dotyczących zakupu odzieży oraz obuwia. Nie zakwestionowano istnienia towaru, lecz ustalono, że zafakturowany towar nie mógł pochodzić od ww. podmiotów, które nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej i były odpowiednio tzw. znikającym podatnikiem oraz buforem, względem których wydano decyzję, o której mowa w art. 108 ust. 1 cyt. ustawy i których w konsekwencji wykreślono z rejestru podatników VAT. Powyższe ustalenia zostały oparte na dokumentacji rejestrowej dotyczącej kontrahentów podatnika oraz zgromadzonej w toku postępowania prowadzonego wobec tych podmiotów, a także na zeznaniach prezesa skarżącej, natomiast próby przeprowadzenia bezpośrednich dowodów z udziałem reprezentantów i pracowników kontrahentów okazały się nieskuteczne. W tym zakresie spółka nie dostarczyła żadnych dowodów, które mogłyby obalić powyższe ustalenia. Sąd I instancji wskazał ponadto na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o sygn. III SA/Wa 545/21 oraz III SA/Wa 177/21, które potwierdzają fakt, że kontrahenci skarżącej trudnili się wprowadzaniem do obrotu nierzetelnych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00