Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [77 z 133]

Wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II NSNC 218/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Janusz Niczyporuk (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Tomasz Demendecki
‎Radosław Tomasz Jeż (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa A. M.
‎przeciwko J. K.
‎o ochronę służebności
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 16 kwietnia 2024 r.
‎skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie z 6 maja 2011 r., sygn. I C 327/11/P

1.oddala skargę nadzwyczajną;

2.znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołane wniesieniem skargi nadzwyczajnej.


UZASADNIENIE

Prokurator Generalny pismem z 29 września 2022 r., na podstawie art. 89 § 1 oraz art. 115 § 1 i §1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (tekst jedn. Dz.U. 2023, poz. 1093, dalej także: „u.SN”), z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, obejmującą obowiązek budowania zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, na którą składa się obowiązek działania przez organ władzy publicznej (sąd) na podstawie i w granicach prawa, w sposób wykluczający ich rażące naruszenie oraz z uwagi na naruszenie zasady sprawiedliwości społecznej, zasady równości wobec prawa i prawa do rzetelnej procedury sądowej, wywiódł skargę nadzwyczajną od wyroku zaocznego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie I Wydział Cywilny (dalej również: „Sąd Rejonowy”) z 6 maja 2011 r., I C 327/11/P (dalej: „zaskarżony wyrok” lub „wyrok zaoczny”) w sprawie z powództwa A. M. (dalej: „powód”) przeciwko J. K. (dalej: „pozwany”) o ochroną służebności.

Prokurator Generalny zaskarżonemu wyrokowi zarzucił na podstawie art. 89 § 1 pkt 1 i 2 u.SN zarzucił:

1.naruszenie zasady, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych wKonstytucji RP, a mianowicie zasady praworządności, sprawiedliwości proceduralnej, a także prawa do własności, prawa rzetelnej procedury, zasadyzaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadypewności i bezpieczeństwa prawnego wynikających z art. 2, art. 21 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji RP poprzez:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00