Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. IV SA/Wr 402/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: Referent Aleksandra Bartczak, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Wydziale IV sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 22 marca 2023 r., nr SKO 4304/392/23 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku elektrycznego uchyla zaskarżoną decyzję w całości oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z 22 III 2023 r. (SKO 4304/392/23) Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu (dalej jako "SKO"), po rozpatrzeniu odwołania M. M. (dalej jako "skarżąca"), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Dobroszyce z dnia 13 II 2023 r. (000079/EE/02/2023) odmawiającą przyznania skarżącej dodatku elektrycznego.

Jak wynika z uzasadnienia decyzji odwoławczej, SKO zgodziło się ze stanowiskiem organu I instancji stwierdzającym brak podstaw do przyznania skarżącej dodatku elektrycznego z tytułu zasilania energią elektryczną głównego źródła ogrzewania domu jednorodzinnego w S. przy "ul. [...]", gmina D. Jak bowiem wynika z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 7 X 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 269 z późn. zm.) zwanej dalej "UoOE", dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy z dnia 10 IV 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385, ze zm.). SKO stwierdziło, że odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym jest wyłącznie osoba dokonująca zakupu energii elektrycznej i to jedynie w celu jego zużycia w gospodarstwie domowym. Zakup energii elektrycznej odbywa się zaś na podstawie zawartej umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. Tymczasem w okolicznościach sprawy wniosek o przyznanie dodatku elektrycznego złożyła skarżąca, mimo że to nie ona jest stroną umowy zawartej z dostawcą energii elektrycznej. Ze znajdującej się w aktach sprawy faktury VAT nr E/TM/1683274/22 wystawionej przez T. Sp. z o.o. z siedzibą w K. dla adresu punktu poboru "ul. [...]", działka nr [...]/[...], [...]-[...] S. (dla której nadano adres "ul. [...]" - oświadczenie wnioskodawczyni z dnia 10 II 2023 r.) wynika, że dokonującym zakupu energii elektrycznej jest G. M. To powoduje, że przesłanka przyznania tego rodzaju dodatku na rzecz skarżącej nie została w niniejszym przypadku spełniona. Dodatek elektryczny może zostać przyznany wyłącznie osobie, która jest odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b Prawa energetycznego, a więc osobą, która jest odbiorcą energii elektrycznej i zawarła umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Osobą skutecznie ubiegającą się o przyznanie dodatku elektrycznego nie może być zatem inna osoba, w tym osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą posiadającą status odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00