Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [115 z 310]

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 1011/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi R. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 września 2023 r., nr SKO Gd/2441/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej R. N. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga R. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 września 2023 r., nr SKO Gd/2441/23, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 4 listopada 2022 r. R. N. złożyła wniosek o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką – A. W., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kartuzach w dniu 26 sierpnia 2022 r.

Burmistrz Gminy Żukowo decyzją z dnia 9 lutego 2023 r., nr DŚR.0.8252.102.2022.23, wydaną na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1, ust. 1b pkt 1, ust. 3, ust. 3a - 3d i ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 ze zm.), odmówił przyznania skarżącej prawa do wnioskowanego świadczenia.

Burmistrz stwierdził bowiem, że nie można ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność skarżącej i nie można dostrzec związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy rezygnacją przez skarżącą z zatrudnienia a koniecznością opieki nad matką, gdyż wykonywane czynności opiekuńcze nie kolidują z podjęciem zatrudnienia choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Burmistrz wskazał przy tym, że podczas przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że skarżąca mieszka wraz z matką i jak oświadczyła, w obecnej sytuacji życiowej matki, posiadającej ograniczone możliwości samodzielnej egzystencji, w dobrej wierze kieruje jej sprawami. Skarżąca zapewnia matce nadzór i opiekę w chorobie, starości, z uwagi na stan zdrowia, postępujący charakter przewlekłych schorzeń. Matka skarżącej wymaga specjalistycznego leczenia w wieloaspektowym wymiarze. Skarżąca jest jedyną osobą, która może taką formą wsparcia objąć matkę a nadto matka skarżącej nie wyraża zgody na inną formę pomocy w tym świadczoną przez inne osoby (odpłatnie), nie wyraża również zgody na opiekę instytucjonalną. Stan zdrowia matki skarżącej jest niestabilny, nieprzewidywalny. Jak wskazała matka skarżącej podejmowane leczenie, farmakoterapia nie daje gwarancji na utrzymanie obecnego stanu zdrowia, istnieje znaczne ryzyko nagłego pogorszenia. Podczas wywiadu nie stwierdzono przy tym nieprawidłowości w sprawowanej przez skarżącą nad matką opiece, nie dochodzi do zaniedbań pielęgnacyjnych, higienicznych i opiekuńczych. Ustalono, że opieka skarżącej nad matką obejmuje: pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych, tj.: sporządzenie niezbędnych zakupów, przygotowanie posiłku, bieżące prace porządkowe w części zajmowanego przez matkę skarżącej mieszkania, mycie naczyń, pranie ubrań i bielizny (średnio jeden raz na tydzień); opiekę higieniczną, tj.: pomoc w utrzymaniu higieny osobistej (codzienne mycie), zmiana bielizny osobistej i pościelowej, ubranie (czynności podejmowane jeden raz w tygodniu); pielęgnację, tj.: ustalenie wizyt lekarza, pielęgniarki (w zależności od potrzeb, średnio jeden raz w miesiącu); zapewnienie w miarę możliwości kontaktu z otoczeniem, tj.: umawianie wizyt duchownych do miejsca zamieszkania, reprezentowanie w sprawach administracyjnych, wyjścia na spacery, wsparcie w utrzymaniu kontaktów społecznych i rodzinnych. Matka skarżącej nie wymaga zaś karmienia, sama spożywa przygotowany posiłek, nie wymaga pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych i nie jest pampersowana, nie wymaga pomocy przy zmianie opatrunków, w zapobieganiu powstaniu odleżyn, pomocy w ułożeniu w łóżku, zmianie pozycji w łóżku, pomocy w poruszaniu się po mieszkaniu, zamawianiu wizyt lekarza, pielęgniarki. Tym samym, skarżąca sprawuje opiekę doraźną, gdyż matka skarżącej nie wymaga opieki całodobowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00