Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [1 z 3]

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2023 r., sygn. I GSK 104/20

Inicjatywa sporządzenia projektu uchwały o zmianie uchwały budżetowej przysługuje wyłącznie organowi wykonawczemu gminy, co wynika z literalnej, systemowej i celowościowej wykładni art. 233 pkt 3 u.f.p. oraz art. 60 ust. 2 pkt 4 u.s.g. Rada Gminy, jako organ stanowiący, nie ma prawa do zmiany budżetu bez zgody organu wykonawczego, co służy zapewnieniu kontroli nad wprowadzanymi zmianami przez podmiot odpowiedzialny za wykonanie budżetu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc Sędzia del. WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w Nowej Dębie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 października 2019 r. sygn. akt I SA/Rz 578/19 w sprawie ze skargi Rady Miejskiej w Nowej Dębie na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie z dnia 2 lipca 2019 r. nr XVI/1660/2019 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 15 października 2019 r., sygn. akt I SA/Rz 578/19, oddalił skargi Rady Miejskiej w Nowej Dębie na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie z 2 lipca 2019 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu 6 maja 2019 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie wpłynęła uchwała Rady Miejskiej w Nowej Dębie z dnia 29 kwietnia 2019 r. w przedmiocie zmian uchwały budżetowej.

Pismem z 21 maja 2019 r. Wojewoda Podkarpacki przekazał RIO pismo osoby fizycznej, zwracające uwagę na nieprawidłowości, polegające na tym, że Rada Miejska przypisała sobie kompetencje kadrowe zastrzeżone dla Burmistrza, gdyż radni uchwałą zmieniająca uchwałę budżetową zmniejszyli wydatki na obsługę prawną, wskazując, że "oddadzą te pieniądze, jeżeli zmieni się obsługa prawna".

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba w piśmie z 27 maja 2019 r. stwierdził, że przedstawiony przez niego projekt uchwały zmieniającej uchwałę budżetową nie zawierał propozycji zmiany polegającej na zmniejszeniu wydatków w dziale 750, rozdział 75023 § 4300, która została wprowadzona przez Komisje Budżetową, a następnie przez Radę Miejską. Uzasadnieniem dla dokonanych zmian było odjęcie kwoty 24 000 zł przeznaczonej na wynagrodzenie dla kancelarii adwokackiej prowadzącej obsługę gminy. Kancelaria ta nie spełnia oczekiwań radnych w zakresie jakości obsługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00