Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Zastosowanie klauzuli waloryzacyjnej w umowach dotyczących zamówień publicznych - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z dnia 16 marca 2023 r., sygn. WIAS.710.2.2023

W odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji art. 46 i art. 261 ustawy o finansach publicznych w związku z art. 439 ustawy Prawo zamówień publicznych, wyjaśniamy, co następuje. 

Jak wynika z nadesłanego do Izby pisma Gmina Lisia Góra zamierza udzielić zamówienia publicznego na podstawie umowy, w której zostanie zmieszczona klauzula waloryzacyjna wymagana przez art. 439 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.). Przedmiotem wątpliwości pozostaje konieczność zabezpieczenia w gminnym budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej środków finansowych na przewidzianą w umowie waloryzację.

 Zgodnie z art. 439 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, umowa, której przedmiotem są roboty budowlane lub usługi, zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, winna obligatoryjnie zawierać postanowienia regulujące zasady wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku istotnej zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia. Stosownie do art. 439 ust. 2 w umowie określa się: 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00