Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [239 z 732]

Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.922.2023.2.AA

Ulga badawczo-rozwojowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 22 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 22 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 lutego 2024 r. (wpływ 29 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

CHARAKTERYSTYKA WNIOSKODAWCY

Pan (...) (dalej: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i wspólnikiem spółki (…) (dalej: „Spółka”). Spółka jest podmiotem transparentnym podatkowo i nie jest podatnikiem podatku od dochodów osób prawnych.

(…).

Przedmiot działalności Spółki, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, zgodnie z KRS to:

(…)

Z dniem (...) 2024 roku planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Po przekształceniu Spółka nie będzie dalej spółką transparentną podatkowo i stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2474).

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b Ustawy o PIT.

II. OBSZAR DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI

Spółka na początku swojej działalności zajmowała się (…).

Asortyment opracowywany i produkowany obecnie przez Spółkę podzielić można na trzy główne obszary:

(…)

Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji konsumentów. Produkty wykonane są tylko z najwyższej jakości materiałów i komponentów.

Prace prowadzone przez Spółkę można podzielić na dwie kategorie:

1) zewnętrzne, tj. prowadzone na zamówienie klienta zewnętrznego,

2) wewnętrzne, tj. identyfikowane i inicjowane przez pracowników Spółki w odpowiedzi na możliwości poprawy już istniejących rozwiązań, analizy rynku, trendów, a w konsekwencji pozyskania nowych zleceń lub stworzenia nowych produktów/usług.

Niezależnie czy prace dotyczą pkt 1 czy pkt 2, Spółka od początku do końca opracowuje technologię wykonania, nie korzystając z gotowych wzorców. Każdy projekt wymaga przeprowadzenia procesu twórczego skutkującego opracowaniem technologii wykonania, doboru odpowiednich materiałów i surowców, a także osiągania zakładanych parametrów oraz funkcjonalności.

Celem Spółki jako stale rozwijającego się podmiotu, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych, udoskonaleń do produktów oferowanych na rynku, jak również usprawnianie procesów technologicznych. Realizowane prace polegają między innymi na wytwarzaniu we własnym zakresie, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek.

Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zatrudnia łącznie 62 pracowników (stan na grudzień 2023 r.). Prace przeprowadzone przez Spółkę, w ramach których opracowywane są nowe produkty, procesy lub usprawniane/ulepszane są dotychczasowe produkty lub procesy realizowane są głównie przez dwa działy w Spółce, tj. Dział Rozwoju oraz Dział Produkcji.

1. OGÓLNY OPIS PROWADZONYCH PRAC

Niezależnie od kategorii produktu opracowywanego przez Spółkę (maszyna rolnicza, część zamienna, podzespół, detal) oraz czynników powodujących rozpoczęcie prac (wewnętrzne, zewnętrzne) Spółka w trakcie wielu lat funkcjonowania na rynku wypracowała metodykę wdrażania nowych oraz znacząco ulepszonych produktów.

Każdorazowo po ujawnieniu się czynnika powodującego rozpoczęcie prac (tj. pomysłu, zamówienia, analizy rynku) pracownicy Działu Rozwoju, rozpoczynając etap prac koncepcyjnych, opracowują wstępną dokumentację projektową do wykonania prototypu produktu/poprawy procesu technologicznego/dokonania znaczącego ulepszenia produktów.

Na tym etapie powstaje wstępna dokumentacja projektowa składająca się m.in. z:

(…).

Po przedstawieniu problemu (zagadnienia badawczego) zespół projektowy Spółki przystępuje do rozwiązywania go. Spółka dokonuje budżetowania, a następnie osoba/y odpowiedzialna/e za realizację konkretnego projektu dzieli/ą projekt na poszczególne zadania, które następnie są przedmiotem prac odpowiednich działów Spółki. Celem prowadzonych działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach lub procesach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach.

W ramach tych prac, pracownicy Spółki muszą dobrać metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie zostanie stworzone, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu. Jednocześnie, w procesie projektowym mogą powstać prototypy, które są następnie przedmiotem badań, testów i walidacji.

Kluczowe dla realizacji prac jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace (tutaj: ….). Zdobyta wiedza i umiejętności znajdują następnie przełożenie w codziennej pracy pracowników Spółki. Pomysły na opracowanie nowych produktów lub zagadnień badawczych często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej czy podczas wydarzeń branżowych, czy też dzięki analizie rynku i potrzeb klientów.

Pracownicy Działu Rozwoju odpowiedzialni są za dobór odpowiednich materiałów i surowców uwzględniających specyfikę opracowywanego lub ulepszanego produktu. Dokonywane są obliczenia przeciążeniowe materiałów oraz następuje zamówienie niezbędnych materiałów i surowców.

Po zakończeniu powyższego etapu opracowana dokumentacja jest przekazywana do Działu Produkcji, w którym dokonuje się powtórnej analizy wykonalności, planowany jest zakres wykorzystania maszyn oraz pracowników, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na budowę opracowywanego prototypu.

Dział Produkcji przy nadzorze konstruktorów wytwarza prototypowe detale oraz oprzyrządowanie, które ma na celu stworzenie prototypów nowych produktów, usprawnienie dotychczasowych produktów lub opracowania usprawnień technologicznych.

Wytworzone prototypy/detale/części zamienne/oprzyrządowanie są analizowane przez Dział Rozwoju pod kątem spełnienia założeń początkowych. W przypadku pozytywnej walidacji opracowany prototyp kierowany jest do testów w warunkach roboczych lub przesyłany jest do akceptacji przez kontrahenta. W przypadku wystąpienia konieczności zmian Dział Rozwoju analizuje informacje uzyskane na podstawie przeprowadzonych testów i wprowadza zmiany do istniejącej dokumentacji (dokonuje przeprojektowania). Proces ten jest powtarzany do momentu uzyskania akceptacji przez kontrahenta lub spełnienia założeń początkowych.

Po akceptacji kontrahenta lub uznaniu pierwotnych założeń za spełnione, Spółka wykonuje produkcję testową określonego produktu w większej ilości w celu walidacji założeń niezbędnych do następczej realizacji produkcji seryjnej. W przypadku spełniania założeń podczas produkcji próbnej Spółka rozpoczyna produkcję właściwą, co jest równoznaczne z zakończeniem prac twórczych nad danym projektem.

Spółka w ramach prowadzonych projektów zarówno wykorzystuje istniejącą wiedzę, jak i zdobywa nową wiedzę i umiejętności umożliwiające opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów. W każdym z przypadków działalność ta ma charakter twórczy.

O rozwój nowych produktów dba również Dział Sprzedaży, odpowiedzialny za rozpoznawanie trendów rynkowych oraz potrzeb klientów. Po rozpoznaniu danych trendów, nisz rynkowych, Dział sprzedaży przekazuje informację do Działu Rozwoju.

2. SZCZEGÓŁOWY OPIS PROWADZONYCH PRAC.

(...).

Wśród opracowywanych i produkowanych i ulepszanych przez Spółkę (...) wyróżnić należy:

(…).

Poniżej prezentowane są przykłady opracowywanych przez Spółkę projektów z tej kategorii:

Projekt 1: Opracowanie nowego typu (...)(…).

Projekt 2: Opracowanie nowego rozwiązania (...).

(…).

Projekt 3: Opracowanie nowej (…).

(…).

Projekt 4: Opracowanie detali/podzespołów na zlecenie kontrahentów

Spółka prowadzi liczne projekty w zakresie opracowywania i dostarczania do wybranych (…)

Spółka na podstawie zapytań ofertowych od wybranych dostawców opracuje i tworzy rozwiązania technologiczne skutkujące opracowaniem i wytworzeniem (…).

Opisywane detale oraz podzespoły cechuje kompatybilność z wybranymi (…).

(...).

III.KOSZTY PROWADZONYCH PROJEKTÓW

W związku z realizacją projektów opisanych w punkcie II powyżej Wnioskodawca poniósł, ponosi lub będzie ponosił koszty związane z ich realizacją, w szczególności:

1) koszty nabycia materiałów i surowców zużywanych do ich wytworzenia,

2) koszty wynagrodzeń pracowników zajmujących się pracami, w zakresie w jakim osoby te były zaangażowane w podjęte prace skutkujące opracowaniem i wykonaniem prototypów bądź w zakresie, w jakim zaangażowane są one w proces opracowania i wprowadzania ulepszeń i modyfikacji prototypów,

3) odpisy amortyzacyjne od maszyn i urządzeń wykorzystywanych na cele prowadzonych projektów – w części czasu faktycznie przeznaczonej na ich realizację,

4) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,

5) koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby prowadzonych projektów,

6) Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości może ponosić także inne koszty związane z prowadzonymi projektami, które to wymienione są w art. 26e ust. 2 Ustawy o PIT.

1. MATERIAŁY I SUROWCE

W ramach tych kosztów Wnioskodawca ponosił, ponosi i będzie ponosić wydatki m.in na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do zrealizowania projektów, o których mowa w punkcie II powyżej.

W szczególności Wnioskodawca ponosił, ponosi i będzie ponosił wydatki na:

(...).

Ponadto ponoszone są koszty związane z wytworzeniem produkcji próbnej opracowywanego produktu.

2. KOSZTY WYNAGRODZEŃ PRACOWNICZYCH

W związku z realizacją projektów opisanych w punkcie II powyżej, Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę (dalej: „Pracownicy”). W związku z tym, Wnioskodawca ponosi koszty wynagrodzeń oraz koszty sfinansowanych przez Wnioskodawcę składek społecznych (dalej łącznie: „Koszty Wynagrodzeń”), w szczególności:

wynagrodzenie zasadnicze,

różnego rodzaju dodatki,

premie/nagrody,

ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,

świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika,

wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, oraz

składki z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek tj.: składek na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na tej podstawie Wnioskodawca zamierza odliczyć Koszty Wynagrodzeń w takiej części, w jakiej czas danego pracownika jest przeznaczony na realizację projektów, o których mowa w punkcie II powyżej (w tym na czynności kierownicze i administracyjne z nim związane), pozostaje w normie czasu pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy tego pracownika w danym miesiącu (tj. po wyłączeniu Kosztów Wynagrodzeń niezwiązanych z projektami, o których mowa w punkcie II powyżej, dotyczących wykonywania innych czynności bez związku z pracami, o których mowa w punkcie II powyżej) – w części odpowiadającej prawie Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki.

W szczególności Kosztami Wynagrodzeń były, są i będą wynagrodzenia pracowników Działu Rozwoju, w ramach którego zatrudnieni są m.in. konstruktorzy i koordynatorzy projektów, a także pracownicy Działu Produkcji, w tym m.in.: mistrz produkcji, tokarze, frezerzy, szlifierzy, operatorzy CNC, operatorzy maszyn – w części odpowiadającej prawie Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki.

3. KOSZTY ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH OD MASZYN I URZĄDZEŃ

Za koszty poniesione na realizację projektów opisanych w części II wniosku Wnioskodawca uznawał, uznaje i będzie uznawał także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności dotyczącej tworzenia nowych produktów, procesów, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością – w części odpowiadającej prawie Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki.

4. KOSZTY UZYSKANIA I UTRZYMANIA PATENTU, PRAWA OCHRONNEGO NA WZÓR UŻYTKOWY, PRAWA Z REJESTRACJI WZORU PRZEMYSŁOWEGO

Za koszty kwalifikowane Wnioskodawca uznawał, uznaje i będzie uznawał także koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

(...).

IV. DOKUMENTACJA PROJEKTÓW WNIOSKODAWCY

Wnioskodawca prowadzi obszerną dokumentację związaną z projektami, o których mowa w punkcie II powyżej.

KARTY PROJEKTU

Wnioskodawca w odniesieniu do prowadzonych projektów, o których mowa w punkcie II, posiada i będzie posiadać karty projektów (zwane w dalszej części: „Kartami Projektu”), która zawiera poniższe dane:

A. Opis danego projektu

Ta część karty projektu zawiera szczegółowy opis danego projektu oraz wskazuje, czy w ramach danego projektu powstanie/powstało rozwiązanie umożliwiające produkcję ulepszonych, nowych produktów, procesów lub usług. A jeśli tak, to dodatkowo zawierają informacje, czym dana nowość/ulepszenie będzie się charakteryzować.

B. Dane techniczne

Zawiera założenie koncepcyjne i techniczne projektu.

C. Cel Projektu

Zawiera opis celu projektów, w którym zostanie wskazane m.in.:

a)czym dana nowość będzie się charakteryzować,

b)ryzyka projektu.

W celach projektu są wykazywane również punkty projektu, które mogą sprawić największą trudność wraz z uzasadnieniem np. wykonanie danego urządzenia jest niepewne, ponieważ Wnioskodawca wykonuje taki prototyp po raz pierwszy i ze względu na skomplikowanie projektu wynik prac pozostaje niepewny.

D. Podsumowanie projektu

Niniejsze pole jest wypełniane po zakończeniu danego projektu. Zawiera ono opis efektu końcowego prowadzonego projektu oraz wskazanie czy projekt zakończył się wynikiem pozytywnym czy negatywnym.

E. Harmonogram Realizacji Projektu

Jako załącznik do Karty Projektu Wnioskodawca dołącza każdorazowo Harmonogram Realizacji projektu, w ramach którego wyszczególnione jest V etapów:

(...).

Wnioskodawca ewidencjonuje koszty ponoszone na prowadzoną i opisaną działalność w sposób, który umożliwia odpowiednią kalkulację wysokości kosztów kwalifikowanych.

Wnioskodawca prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

V.PODSUMOWANIE

Podsumowując, Wnioskodawca wskazuje, że:

· prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza ją prowadzić w sposób opisany powyżej również w przyszłości;

· Projekty, które opisano w punkcie II, Wnioskodawca rozgranicza od pozostałej działalności (prac rutynowych);

· będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Wnioskodawcy dotyczy działalności opisanej w punkcie II – w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników;

· nie prowadził, nie prowadzi i nie będzie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta i nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b Ustawy o PIT;

· prowadzi oddzielną ewidencję, która zapewnia możliwość wykazania wydatków działalności, którą opisano w punkcie II.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

W czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej

z opracowaniem nowych produktów i procesów oraz usprawnianiem/ulepszaniem

dotychczasowych produktów i procesów (dalej: Projekty), w szczególności:

- co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji poszczególnych Projektów;

- jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki zastosowano;

- co powoduje, że Projekty różnią się/będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce lub na rynku; na czym polega oryginalność tych Projektów,

- zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że Projekty różnią się/będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce lub na rynku.

Odnośnie do spełnienia przesłanki kryterium twórczości, Wnioskodawca wskazał w uzasadnieniu na stronie 22 Wniosku, że:

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji/narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Jak zostało wskazane w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej „Celem Spółki jako stale rozwijającego się podmiotu, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych udoskonaleń do produktów oferowanych na rynku, jak również usprawnianie procesów technologicznych. Realizowane prace polegają między innymi na wytwarzaniu we własnym zakresie, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek”.

Twórczy charakter prac prowadzonych przez Wnioskodawcę został szczegółowo opisany w części 1. Wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, gdzie wskazano, m.in. że:

„Każdorazowo po ujawnieniu się czynnika powodującego rozpoczęcie prac (tj. pomysłu, zamówienia, analizy rynku) pracownicy Działu Rozwoju rozpoczynając etap prac koncepcyjnych opracowują wstępną dokumentację projektową do wykonania prototypu produktu/poprawy procesu technologicznego/dokonania znaczącego ulepszenia produktów.

Na tym etapie powstaje wstępna dokumentacja projektowa składająca się m.in. z:(...).

W ramach tych prac, pracownicy Spółki muszą dobrać metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie zostanie stworzone, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu. Jednocześnie, w procesie projektowym mogą powstać prototypy, które są następnie przedmiotem badań, testów i walidacji.

Kluczowe dla realizacji prac jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace (tutaj: ….). Zdobyta wiedza i umiejętności znajdują następnie przełożenie w codziennej pracy pracowników Spółki. Pomysły na opracowanie nowych produktów lub zagadnień badawczych często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej czy podczas wydarzeń branżowych, czy też dzięki analizie rynku i potrzeb klientów.

Pracownicy Działu Rozwoju odpowiedzialni są za dobór odpowiednich materiałów i surowców uwzględniających specyfikę opracowywanego lub ulepszanego produktu. Dokonywane są obliczenia przeciążeniowe materiałów oraz następuje zamówienie niezbędnych materiałów i surowców.

Po zakończeniu powyższego etapu opracowana dokumentacja jest przekazywana do Działu Produkcji, w którym dokonuje się powtórnej analizy wykonalności, planowany jest zakres wykorzystania maszyn oraz pracowników, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na budowę opracowywanego prototypu.

Dział Produkcji przy nadzorze konstruktorów wytwarza prototypowe detale oraz oprzyrządowanie, które ma na celu stworzenie prototypów nowych produktów, usprawnienie dotychczasowych produktów lub opracowania usprawnień technologicznych. Wytworzone prototypy / detale / części zamienne / oprzyrządowanie są analizowane przez Dział Rozwoju pod kątem spełnienia założeń początkowych. W przypadku pozytywnej walidacji opracowany prototyp kierowany jest do testów w warunkach roboczych lub przesyłany jest do akceptacji przez kontrahenta. W przypadku wystąpienia konieczności zmian Dział Rozwoju analizuje informacje uzyskane na podstawie przeprowadzonych testów i wprowadza zmiany do istniejącej dokumentacji (dokonuje przeprojektowania). Proces ten jest powtarzany do momentu uzyskania akceptacji przez kontrahenta lub spełnienia założeń początkowych.

Po akceptacji kontrahenta lub uznaniu pierwotnych założeń za spełnione, Spółka wykonuje produkcję testową określonego produktu w większej ilości w celu walidacji założeń niezbędnych do następczej realizacji produkcji seryjnej. W przypadku spełniania założeń podczas produkcji próbnej Spółka rozpoczyna produkcję właściwą, co jest równoznaczne z zakończeniem prac twórczych nad danym projektem.

Spółka w ramach prowadzonych projektów zarówno wykorzystuje istniejącą wiedzę, jak i zdobywa nową wiedzę i umiejętności umożliwiające opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów. W każdym z przypadków działalność ta ma charakter twórczy. O rozwój nowych produktów dba również Dział Sprzedaży, odpowiedzialny za rozpoznawanie trendów rynkowych oraz potrzeb klientów. Po rozpoznaniu danych trendów, nisz rynkowych, Dział sprzedaży przekazuje informację do Działu Rozwoju”.

Efektem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac opisanych we Wniosku jest realizacja projektów w zakresie tworzenia nowych, prototypowych produktów, które następnie Wnioskodawca wprowadza na rynek. W 2 Części Wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał, że wyróżnia 3 główne obszary dotyczące prowadzonej przez siebie działalności w zakresie opracowywania i tworzenia nowych produktów. W tym kontekście wymienił:

(...).

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że prace prowadzone w ramach działalności Wnioskodawcy podejmowane są przez pracowników Wnioskodawcy w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących u Wnioskodawcy.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z opracowywaniem nowych produktów oraz innowacji procesowych, a także tworzenie prototypów (w ramach produkcji testowej/próbnej), które następnie są testowane przez pracowników Wnioskodawcy.

Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Wnioskodawcy przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach prowadzonych projektów powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Wnioskodawcy, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych analizach, planach wykonania/produkcji, dokumentacji technicznej oraz raportach.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego, wymaga również fakt, że pracownicy Wnioskodawcy, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz często długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu wskazać, że również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 września 2019 r. (sygn. 0114-KDIP2- 1.4010.291.2019.2.JS) uznał za prawidłową argumentację podatnika, wskazującego, że działalność może zostać uznana za twórczą w odniesieniu do prac zmierzających do: opracowania prototypów produktów, przeprowadzanie testów nad nimi, jak również ich wdrażanie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Reasumując, Wnioskodawca szczegółowo przedstawił przykłady projektów, które spełniają definicję działalności twórczej, m.in.:

(…)

W tym kontekście Wnioskodawca podkreśla, że wyżej opisane projekty są realizacją nowych koncepcji, podczas których dochodzi do opracowywania nowych produktów, detali, narzędzi niewystępujących dotychczas w Spółce.

Tym co powoduje, że każdy poszczególny projekt z powyższych kategorii różni się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce, jest każdorazowy etap projektowo-koncepcyjny, podczas którego zespół projektowy Spółki tworzy od podstaw założenia, parametry, cele nowego produktu. Jak zostało wskazane w treści wniosku (...).

Wnioskodawca nie wskazuje w treści Wniosku, że wszystkie rozwiązania różnią się od rozwiązań funkcjonujących na rynku, ale że są nowe z perspektywy Spółki. Cześć z nich co prawda jest nowa zarówno w ujęciu branży, jak i Spółki. Natomiast każdy z projektów zwiększa wiedzę Spółki i jest z jej perspektywy nowy i różni się w stopniu znaczącym od innych rozwiązań powstałych wcześniej w Spółce.

Zatem, podejmowane prace opisane we Wniosku podejmowane w ramach projektów miały charakter twórczy na skalę przedsiębiorstwa. Spółka we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac) opracowała nowe produkty, nieistniające dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

W ramach realizacji projektu opracowano nowe koncepcje i rozwiązania niewystępujące dotychczas w firmie. Opracowane w ramach poszczególnych projektów rozwiązania w znaczącym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce, tj. nie mają charakteru prac rutynowych.

W ramach prowadzonych prac zostały opracowane prototypy nowych rozwiązań, dokonano ich walidacji i testowania w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania.

Podsumowując :

Co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji poszczególnych Projektów?

Efektem prac prowadzonych w związku projektami jest powstanie nowego lub znacznie ulepszonego produktu. W przypadku projektów, w których Spółka dokonywała usprawnień, zaliczone zostaną Projekty, które istotnie wpłynęły na działanie (…). Spółka dąży do realizacji określonego celu, przed przystąpieniem do jego osiągnięcia występuje niepewność co do sukcesu, Spółka twórczo rozwiązuje problemy powstające przy pracach nad Projektem.

Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki zastosowano?

Nowe koncepcje traktowane są przez spółkę jako zupełnie nowe produkty, które nie były dotychczas oferowane przez Spółkę. Rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej stanowią produkty, które nie występowały w praktyce przed ich opracowaniem. Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał przykładowe projekty (strona 8-16), w których opisał wszelkie wymagane elementy.

Co powoduje, że Projekty różnią się/będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce lub na rynku; na czym polega oryginalność tych Projektów?

Każdy Projekt charakteryzuje się indywidualnymi cechami lub zastosowaniem. Zgodnie z przykładami Projektów opracowano m.in. przekładnie multiplikujące, które zostały przemodelowane poprzez zmianę geometrii kół zębatych oraz zmianę materiałów, z których zostały wykonane itd. (storna 11 i 12 Wniosku). Każdy z opracowanych produktów jest nowy lub istotnie zmieniony. W każdym przypadku Spółka w sposób twórczy i innowacyjny opracowała dany produkt. Produkty nowe nie występowały w ofercie Wnioskodawcy, natomiast produkty zmienione zyskały każdorazowo nowe parametry, które wykazują istotną zmianę parametrów na korzyść względem ich poprzedników.

Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że Projekty różnią się/będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce lub na rynku?

W trakcie realizacji Projektów Spółka wykorzystała następujące technologie: (...).

W odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawiła Spółka w zakresie realizacji prac związanych z poszczególnymi Projektami,

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne Projekty?

Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do Wniosku (strona 23 Wniosku) „Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

a)w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

b)w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w powoływanych już objaśnieniach

podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem (…)”.

A następnie Wnioskodawca wskazał że:

„Powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w oparciu o wypracowaną metodykę, w tym wewnętrzne procedury postępowania, w ramach których do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (w szczególności wykwalifikowana kadra).

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie wskazać, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który przykładowo w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR) wskazał, że: najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według „pewnego systemu”, a „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Wnioskodawcę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową”.

Systematyczność działania przejawia się m.in. w prowadzeniu projektów za pomocą Kart Projektów, w których zawarte są: Opis danego projektu, dane techniczne, cel projektu, podsumowanie projektu, harmonogram realizacji projektu. Powyższe Wnioskodawca szczegółowo opisał w treści Wniosku – strona 19 Wniosku w części IV Wniosku Dokumentacja projektów Wnioskodawcy.

Reasumując, przeprowadzane w Spółce prace prowadzone są i były w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. W ramach prowadzonych prac opracowywana jest dokumentacja techniczna pozwalająca na odtworzenie wyników prowadzonych prac. W ramach projektu dla tworzonych poszczególnych rozwiązań wyznaczane są odpowiednie cele do osiągnięcia, harmonogram projektu oraz przypisywane są zasoby (w postaci zasobów ludzkich, materiałów i surowców oraz narzędzi pozwalających na wykonanie prototypowych rozwiązań).

Ponadto Wnioskodawca w treści wniosku opisał przykładowe projekty z każdej z grup, i tak: Celem Projektu 1 (Opracowanie nowego typu wału roboczego do (…)) było osiągnięcie określonych parametrów technicznych, cel osiągnięto, celem Projektu 2 (Opracowanie nowego rozwiązania, tj. listwy tnącej celem zapewnienia większej żywotności i lepszej funkcjonalności oraz uniwersalności produktu) było przeciwdziałanie kosztownym remontom oraz zminimalizowane kosztów związanych z obsługą gwarancyjną. Spółka podjęła się prac nad opracowaniem rozwiązania umożliwiającego odpowiednie zabezpieczenie kół zębatych przed uszkodzeniami, celem Projektu 3: (Opracowanie nowej ramy zawieszenia (…) było opracowanie nowej ramy zawieszenia (…) chęć poprawy wytrzymałości i żywotności zawieszenia względem dotychczas stosowanego rozwiązania. Dotychczas rama zawieszenia wykonana była z elementów spawanych, co powodowało większą pracochłonność i możliwość popełnienia większej ilości błędów w procesie produkcyjnym. Nowe rozwiązanie dotyczyło prac nad zmianą technologii wykonania ramy zawieszenia, zastosowania zamkniętego profila giętego na giętarce. W zakresie podzespołów oraz części zamiennych określonych na stronach 10-16 Wniosku celem stojącym przed zespołem projektowym jest opracowanie nowego produktu, które cechuje się założeniami wskazanymi przez kontrahenta Spółki.

W odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

- jakimi zasobami wiedzy dysponowała Spółka przed rozpoczęciem opracowywania i wdrażania poszczególnych Projektów,

- jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Spółka wykorzystała i rozwinęła w ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi Projektami,

- wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanychz poszczególnymi Projektami,

- czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

- czy prace Spółki miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności

dotyczą,

- czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

- czy prace Spółki związane z poszczególnymi Projektami były ukierunkowane na nowe

- odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie?

Wnioskodawca pragnie wskazać, że w treści Wniosku wskazał iż: „W związku z realizacją projektów opisanych w punkcie II powyżej, Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę (dalej: „Pracownicy”)”.

Po przedstawieniu problemu (zagadnienia badawczego) zespół projektowy Spółki przystępuje do rozwiązywania go. Spółka dokonuje budżetowania, a następnie osoba/y odpowiedzialna/e za realizację konkretnego projektu dzieli/ą projekt na poszczególne zadania, które następnie są przedmiotem prac odpowiednich działów Spółki. Celem prowadzonych działań może być zarówno opracowywanie nowychproduktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejącychproduktach lub procesach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach”.

W ramach tych prac, pracownicy Spółki muszą dobrać metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji z istniejącymi produktami oraz infrastrukturą. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób rozwiązanie zostanie stworzone, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej efektywności procesu. Jednocześnie, w procesie projektowym mogą powstać prototypy, które są następnie przedmiotem badań, testów i walidacji.

Kluczowe dla realizacji prac jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace (tutaj: budowa maszyn, detali lub podzespołów maszyn rolniczych, części zamiennych, bądź opracowanie ulepszeń technologicznych). Zdobyta wiedza i umiejętności znajdują następnie przełożenie w codziennej pracy pracowników Spółki. Pomysły na opracowanie nowych produktów lub zagadnień badawczych często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej czy podczas wydarzeń branżowych, czy też dzięki analizie rynku i potrzeb klientów.

Pracownicy Działu Rozwoju odpowiedzialni są za dobór odpowiednich materiałów i surowców uwzględniających specyfikę opracowywanego lub ulepszanego produktu. Dokonywane są obliczenia przeciążeniowe materiałów oraz następuje zamówienie niezbędnych materiałów i surowców.

Po zakończeniu powyższego etapu opracowana dokumentacja jest przekazywana do Działu Produkcji, w którym dokonuje się powtórnej analizy wykonalności, planowany jest zakres wykorzystania maszyn oraz pracowników, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na budowę opracowywanego prototypu.

Dział Produkcji przy nadzorze konstruktorów wytwarza prototypowe detale oraz oprzyrządowanie, które ma na celu stworzenie prototypów nowych produktów, usprawnienie dotychczasowych produktów lub opracowania usprawnień technologicznych.

Wytworzone prototypy/detale/części zamienne/oprzyrządowanie są analizowane przez Dział Rozwoju pod kątem spełnienia założeń początkowych. W przypadku pozytywnej walidacji opracowany prototyp kierowany jest do testów w warunkach roboczych lub przesyłany jest do akceptacji przez kontrahenta. W przypadku wystąpienia konieczności zmian Dział Rozwoju analizuje informacje uzyskane na podstawie przeprowadzonych testów i wprowadza zmiany do istniejącej dokumentacji (dokonuje przeprojektowania). Proces ten jest powtarzany do momentu uzyskania akceptacji przez kontrahenta lub spełnienia założeń początkowych.

Po akceptacji kontrahenta lub uznaniu pierwotnych założeń za spełnione, Spółka wykonuje produkcję testową określonego produktu w większej ilości w celu walidacji założeń niezbędnych do następczej realizacji produkcji seryjnej. W przypadku spełniania założeń podczas produkcji próbnej Spółka rozpoczyna produkcję właściwą, co jest równoznaczne z zakończeniem prac twórczych nad danym projektem.

Spółka w ramach prowadzonych projektów zarówno wykorzystuje istniejącą wiedzę, jak i zdobywa nową wiedzę i umiejętności umożliwiające opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów. W każdym z przypadków działalność ta ma charakter twórczy. O rozwój nowych produktów dba również Dział Sprzedaży, odpowiedzialny za rozpoznawanie trendów rynkowych oraz potrzeb klientów. Po rozpoznaniu danych trendów, nisz rynkowych, Dział sprzedaży przekazuje informację do Działu Rozwoju”.

Dodatkowo w uzasadnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Wnioskodawcy i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy – pracownicy Wnioskodawcy stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną oraz biorą udział w szkoleniach i spotkaniach branżowych, a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie również wskazać, że opracowywanie nowego rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta (które być może nie będzie następnie sprzedawane na rzecz innych kontrahentów) nie wyklucza uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych przez Wnioskodawcę wynika z faktu, że prowadzone prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Wnioskodawcy często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji.

Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Wnioskodawcy samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę – w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym” – wytłuszczenia własne.

Reasumując w ramach projektu Spółka lokalizuje i identyfikuje zasoby wiedzy jeszcze przed rozpoczęciem działań projektowych. W ramach prowadzenia poszczególnych projektów Spółka rozwija swoją specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które wykorzystuje przy realizacji projektów oraz może wykorzystać tę wiedzę także w przyszłości.

Czy prace mające stanowić działalność badawczo-rozwojową obejmują rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do produktów/procesów w Spółce, nawet jeżeli mają one charakter ulepszenia?

Nie, opisane we Wniosku prace nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów/procesów w Spółce, nawet jeżeli mają one charakter ulepszenia. Prace rutynowe są wyraźnie oddzielane przez Spółkę od prac, których dotyczy niniejszy Wniosek i uzupełnienie w postaci odpowiedzi na Wezwanie.

Dodatkowo w Podsumowanie część IV Wniosku Wnioskodawca expressis verbis wskazał, że „Projekty, które opisano w punkcie II Wnioskodawca rozgranicza od pozostałej działalności (prac rutynowych)”.

W jakiej formie opodatkowuje Pan przychody/dochody z prowadzonej przez Pana za pośrednictwem Spółki jawnej działalności gospodarczej (np. zasady ogólne, podatek liniowy)?

W odpowiedzi na Wezwanie Wnioskodawca wskazuje, że opodatkowuje przychody/dochody z prowadzonej za pośrednictwie Spółki jawnej działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19%.

Jakie księgi podatkowe dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi Spółka (np. podatkową księgę przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe)?

Wnioskodawca wskazuje, że Spółka prowadzi księgi rachunkowe.

Czy w prowadzonych księgach podatkowych były/są/będą wyodrębniane koszty działalności badawczo-rozwojowej?

Tak, jak Wnioskodawca wskazał w treści Wniosku przykładowo na stronie 20 w części V. Podsumowanie – Wnioskodawca prowadzi oraz prowadził oddzielną ewidencję, która zapewnia możliwość wykazania wydatków działalności, którą opisano w pkt II Wniosku.

Doprecyzowując powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że prowadzi oraz prowadził w latach 2018-2023 ewidencję umożliwiającą wyodrębnienie kosztów działalności wobec prac opisanych w części II Wniosku.

Jakiego okresu (lat podatkowych) dotyczy złożony wniosek?

Wniosek dotyczy lat 2018-2023. Z uwagi na przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z początkiem 2024 r. planowane jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej za lata 2024 i kolejne.

Czy koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym przez odpisy amortyzacyjne?

Tak, wszystkie koszty, które wykazywane są w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji na cele rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią „standardowe” koszty uzyskania przychodów.

W wyniku implementacji ulgi badawczo-rozwojowej Wnioskodawca będzie je odliczał „dodatkowo” zgodnie z dyspozycjami wynikającymi z przepisów o uldze badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca potwierdza także, że w ramach prowadzonej ewidencji zamierza odliczać także koszty maszyn i urządzeń bezpośrednio zaangażowanych w proces tworzenia nowych produktów i koncepcji – wówczas część odpisów amortyzacyjnych wynikających z zaangażowania danego ŚT/WNiP w proces projektowy będzie stanowić koszt kwalifikowany wskazany w przepisach dotyczących ulgi badawczo-rozwojowej.

Czy koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową: zostały/zostaną zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie?

Nie, Wnioskodawca nie będzie wykazywał kosztów, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową w sytuacji, gdy zostały/zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

Zostały/zostaną przez Pana odliczone od podstawy obliczenia podatku?

Nie, koszty nie zostały/nie zostaną przez Wnioskodawcę odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Czy wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w latach następnych?

Wniosek dotyczy lat 2018-2023. Co prawda wyeksponowane we Wniosku i uzupełnieniu informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w latach następnych, ale dla spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia Wnioskodawcy ze stycznia 2024 r. Wobec czego przekształcony podmiot także planuje wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w tym zakresie.

Jednoznacznie wskazał Pan, czy przedmiotem wniosku ma być tylko zaistniały stan faktyczny, czy także zdarzenie przyszłe?

Przedmiotem wniosku będzie stan faktyczny opisany we wniosku, z uwagi na przekształcenie spółki Wnioskodawcy ze spółki jawnej w spółkę z.o.o. W tym zakresie Wnioskodawca pragnie sprostować, że Wniosek dotyczy wyłącznie stanu faktycznego w nim opisanego.

Doprecyzował Pan zadane we wniosku pytanie przez wskazanie, czy jego przedmiotem ma być tylko kwestia dotycząca możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową czy także potwierdzenie – w odniesieniu do wskazanych we wniosku konkretnych kategorii kosztów – czy ma Pan możliwość ich odliczenia jako koszty kwalifikowane w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

Wnioskodawca pragnie doprecyzować Pytanie w następujący sposób:

„Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym część działalności Wnioskodawcy, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 26e ustawy o PIT?”

Wnioskodawca w powyższym pytaniu chce uzyskać odpowiedź na pytanie, czy część działalności opisana w stanie faktycznym spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT.

- Jeżeli przedmiotem zadanego pytania ma być także możliwość odliczenia wskazanych we wniosku konkretnych kosztów jako koszty kwalifikowane w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową – to prosimy doprecyzować opis sprawy w tym zakresie przez wskazanie:

- jakie konkretnie materiały i surowce oraz w jaki sposób Spółka wykorzystywała/wykorzystuje/będzie wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Spółkę działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową; wskazał Pan bowiem na przykładowe materiały i surowce: „w tym m.in. łożyska, elementy złączne, śruby, wpusty, dociski spawalnicze, sprężyny, uszczelniacze, smary, oleje, pręty, blachy, wałki, profile zamknięte, kształtowniki, rury, druty, odkuwki, odlewy oraz tworzywa sztuczne w postaci wałków i pył” oraz „pozostałe materiały eksploatacyjne (m.in. drut spawalniczy)” – jest to zatem tylko przykładowe wyliczenie tych materiałów i surowców;

- czy wszystkie nabywane przez Spółkę materiały i surowce były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej przez Spółkę działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową;

- jakie konkretnie „różnego rodzaju dodatki” były/są/będą ponoszone przez Spółkę w ramach kosztów wynagrodzeń pracowniczych – prosimy wskazać czego te dodatki dotyczą;

- jakie konkretnie „wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona” były/są/będą ponoszone przez Spółkę w ramach kosztów wynagrodzeń pracowniczych – prosimy wskazać czego te kwoty dotyczą;

- czy wymieniając koszty wynagrodzeń pracowniczych omyłkowo odniósł się Pan do „świadczeń pieniężnych ponoszonych przez pracownika” zamiast do „świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika” – prosimy to wyjaśnić;

- czego te „świadczenia pieniężne” dotyczą;

- jakie konkretnie „inne nieodpłatne świadczenia i świadczenia częściowo odpłatne” były/są/będą ponoszone przez Spółkę w ramach kosztów wynagrodzeń pracowniczych – prosimy wskazać czego te świadczenia dotyczą;

- jakie konkretnie środki trwałe (maszyny i urządzenia) oraz w jaki sposób Spółka wykorzystywała/wykorzystuje/będzie wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Spółkę działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową;

- czy środki trwałe były/są/będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej przez Spółkę działalności mającej stanowić „działalność badawczo-rozwojową”, czy też do innych czynności – jakich; w tym przypadku prosimy wskazać, w jaki sposób następuje udokumentowanie tego wykorzystywania do działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową;

- czy i jakie konkretnie wartości niematerialne i prawne oraz w jaki sposób Spółka wykorzystywała/wykorzystuje/będzie wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Spółkę działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową;

- jakie konkretnie ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne oraz wyniki badań naukowych Spółka wykorzystywała/wykorzystuje/będzie wykorzystywać w ramach podejmowanej przez Spółkę działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową – prosimy wskazać czego dokładnie one dotyczą oraz w jaki sposób Spółka je wykorzystała/wykorzysta;

- jakich patentów, praw ochronnych na wzór użytkowy oraz praw z rejestracji wzoru przemysłowego dotyczą wskazane we wniosku koszty – prosimy je wskazać.

Wnioskodawca nie pragnie uzyskać potwierdzenia, że koszty wskazane w przepisach o uldze stanowią koszty kwalifikowane, bowiem wynika to literalnie z treści przepisu, jakiego rodzaju koszty można w uldze badawczo-rozwojowej traktować za tzw. koszty kwalifikowane. Wnioskodawca pragnie uzyskać potwierdzenie czy prace podejmowane przez Wnioskodawcę a opisane szczegółowo w stanie faktycznym stanowią działalność badawczo-rozwojową.

Doprecyzować Pana własne stanowisko przez wskazanie czy – w Pana ocenie – wskazane w opisie sprawy poszczególne koszty podlegają odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową jako koszty kwalifikowane?

W kontekście powyższego pytania, Wnioskodawca podtrzymuje dotychczasowe uzasadnienie.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym część działalności Wnioskodawcy spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 26e ustawy o PIT?

Pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnienia wniosku.

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT.

W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ustawy o PIT.

Uzasadnienie

Zdaniem Wnioskodawcy prowadzona przez Wnioskodawcę działalność przedstawiona w stanie faktycznym uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: „ulga B+R”) – w szczególności, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność powinna zostać uznana za działalność badawczo-rozwojową (dalej: „działalność B+R”) w rozumieniu art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT działalność B+R – oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie natomiast z art. 5a pkt 40 Ustawy o PIT prace rozwojowe – oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a) działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b) działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c) działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca pragnie wskazać, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 26e ustawy o PIT – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym np. w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113- KDIPT2- 3.4011.402.2019.2.IR).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji/narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że prace prowadzone w ramach działalności Wnioskodawcy podejmowane są przez pracowników Wnioskodawcy w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących u Wnioskodawcy.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne związane z opracowywaniem nowych produktów oraz innowacji procesowych, a także tworzenie prototypów (w ramach produkcji testowej/próbnej), które następnie są testowane przez pracowników Wnioskodawcy.

Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Wnioskodawcy przejawia się w fakcie, że rozwiązania w ramach prowadzonych projektów powstają jako wynik kreatywnej działalności pracowników Wnioskodawcy, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych analizach, planach wykonania/produkcji, dokumentacji technicznej oraz raportach.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Wnioskodawcy, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz często długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu wskazać, że również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 września 2019 r. (sygn. 0114-KDIP2- 1.4010.291.2019.2.JS) uznał za prawidłową argumentację podatnika, wskazującego, że działalność może zostać uznana za twórczą w odniesieniu do prac zmierzających do: opracowania prototypów produktów, przeprowadzania testów nad nimi, jak również ich wdrażania.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w powoływanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w jego przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w oparciu o wypracowaną metodykę, w tym wewnętrzne procedury postępowania, w ramach których do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (w szczególności wykwalifikowana kadra).

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie wskazać, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który przykładowo w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR) wskazał, że: najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według „pewnego systemu”, a „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Wnioskodawcę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w sposób stały, jako nieodłączny, kluczowy element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza kontynuować prowadzenie tego rodzaju działalności w przyszłości.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Wnioskodawcy i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy – pracownicy Wnioskodawcy stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną oraz biorą udział w szkoleniach i spotkaniach branżowych, a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie również wskazać, że opracowywanie nowego rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta (które być może nie będzie następnie sprzedawane na rzecz innych kontrahentów) nie wyklucza uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych przez Wnioskodawcę wynika z faktu, że prowadzone prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Wnioskodawcy często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji.

Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza’”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Wnioskodawcy samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę – w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do działalności opisanej w stanie faktycznym.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez niego działalność – we wszystkich opisanych obszarach – spełnia ustawowe ramy działalności B+R.

Wnioskodawca pragnie ponadto wskazać, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej niejednokrotnie potwierdzał także w wydawanych interpretacjach indywidualnych, że działalność zbliżona do tej opisywanej przez Wnioskodawcę spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, m.in.:

1.Interpretację indywidualną z 1 września 2023 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.356.2023.2.JMS,

2.Interpretację indywidualną z 23 czerwca 2023 r. znak: 0113-KDWPT.4011.2.2023.2.ASZ,

3.Interpretację indywidualną z 5 stycznia 2023 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.698.2022.4.JG,

4.Interpretację indywidualną z 13 maja 2022 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.86.2022.2.AN,

5.Interpretację indywidualną z 28 lipca 2021 r. znak: 0114-KDWP.4011.112.2021.2.MG,

6.Interpretację indywidualną z 6 września 2021 r. znak: 0111-KDIB1 3.4010.247.2021.2.JKT,

7.Interpretację indywidualną z 21 maja 2021 r. znak: 0114-KDIP2-1.4010.65.2021.2.JS,

8.Interpretację indywidualną z 17 lipca 2020 r. znak: 0113-KDIPT2-3.4011.380.2020.2.RR,

9.Interpretację indywidualną z 4 maja 2020 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.58.2020.2.MMU.

Końcowo Wnioskodawca wskazuje, że uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania produktów, technologii, narzędzi jako działalność B+R zostało potwierdzone również przez organy podatkowe, przykładowo w:

1.Interpretacji indywidualnej z 9 marca 2022 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-3.4010.661.2021.1.IZ,

2.Interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2021 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-3.4010.188.2021.2.JKU,

3.Interpretacji indywidualnej z 19 maja 2020 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB 1-3.4010.133.2020.1.JKT,

4.Interpretacji indywidualnej z 3 marca 2020 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-3.4010.618.2019.2.PC,

5.Interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2021 r., wydanej przez: Dyrektora KIS, znak: 0113-KDIPT2-3.4011.861.2021.2.RR,

6.Interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 lipca 2021 r. znak: 0114- KDWP.4011.112.2021.2.MG,

7.Interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 15 lipca 2019 r., sygn. 0115- KDIT3.4011.232.2019.1.WM,

8.Interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 1 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.185.2019.2.BM,

9.Interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 12 kwietnia 2019 r., znak: 0111- KDIB1- 3.4010.147.2019.1.JKT,

10.Interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 4 grudnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2- 3.4011.501.2018.2.RR,

11.Interpretacji Indywidualnej Dyrektora KIS z 5 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki Wnioskodawcy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):

Użyte w ustawie określenia oznaczają: spółka osobowa – spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

W myśl art. 22 § 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce jawnej ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Stąd wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W złożonym wniosku wskazał Pan, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej (dalej: Spółka). Spółka ta jest podmiotem transparentnym podatkowo i nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Powziął Pan wątpliwość, czy opisana w stanie faktycznym działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, a w związku z tym czy może Pan – jako wspólnik tej Spółki – skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o badaniach naukowych – oznacza to:

a) badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b) badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c) badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Na podstawie art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą ustawą – nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt tej sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Państwa aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka, (...).

W odniesieniu do wskazanych przykładowych Projektów wskazał Pan, na czym polega ich innowacyjność. W rezultacie prowadzonych prac powstają nowe lub znacznie ulepszone produkty. W przypadku projektów, w których Spółka dokonywała usprawnień, zaliczone zostaną Projekty, które istotnie wpłynęły na działanie maszyny lub jej elementu np. zmiana wału roboczego (…). Każdy Projekt charakteryzuje się indywidualnymi cechami lub zastosowaniem. W każdym przypadku Spółka w sposób twórczy i innowacyjny opracowała dany produkt. Produkty nowe nie występowały w ofercie Spółki, natomiast produkty zmienione zyskały każdorazowo nowe parametry, które wykazują istotną zmianę parametrów na korzyść względem ich poprzedników. Tym co powoduje, że każdy poszczególny projekt ze wskazanych kategorii różni się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce, jest każdorazowy etap projektowo-koncepcyjny, podczas którego zespół projektowy Spółki tworzy od podstaw założenia, parametry, cele nowego produktu. Zatem prace opisane we wniosku podejmowane w ramach projektów miały charakter twórczy na skalę przedsiębiorstwa – Spółka we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac) opracowała nowe produkty, nieistniające dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki. Co więcej, opisane we wniosku prace nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów/procesów w Spółce.

Zatem prowadzona przez Spółkę działalność dotycząca opisanych Projektów ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazał Pan, że systematyczność działania Spółki przejawia się w prowadzeniu projektów za pomocą Kart Projektów, w których zawarte są: Opis danego projektu, dane techniczne, cel projektu, podsumowanie projektu, harmonogram realizacji projektu. Przeprowadzane w Spółce prace prowadzone są i były w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. W ramach prowadzonych prac opracowywana jest dokumentacja techniczna pozwalająca na odtworzenie wyników prowadzonych prac. W ramach projektu dla tworzonych poszczególnych rozwiązań wyznaczane są odpowiednie cele do osiągnięcia, harmonogram projektu oraz przypisywane są zasoby (w postaci zasobów ludzkich, materiałów i surowców oraz narzędzi pozwalających na wykonanie prototypowych rozwiązań).

Zatem kryterium systematyczności w odniesieniu do opisanych Projektów również jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W odniesieniu do tego kryterium wskazał Pan, że kluczowe dla realizacji opisanych prac jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace (tutaj: budowa maszyn, detali lub podzespołów maszyn rolniczych, części zamiennych bądź opracowanie ulepszeń technologicznych). Zdobyta wiedza i umiejętności znajdują następnie przełożenie w codziennej pracy pracowników Spółki. Pomysły na opracowanie nowych produktów lub zagadnień badawczych często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej czy podczas wydarzeń branżowych, czy też dzięki analizie rynku i potrzeb klientów. Spółka w ramach prowadzonych projektów zarówno wykorzystuje istniejącą wiedzę, jak i zdobywa nową wiedzę i umiejętności umożliwiające opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów. W ramach projektów Spółka lokalizuje i identyfikuje zasoby wiedzy jeszcze przed rozpoczęciem działań projektowych. W ramach prowadzenia poszczególnych projektów Spółka rozwija swoją specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które wykorzystuje przy realizacji projektów oraz może wykorzystać tę wiedzę także w przyszłości.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do realizowanego Projektu jest spełnione.

Ponadto kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe, konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

· nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

· łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

· kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

· wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

· planowaniu produkcji oraz

· projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Na podstawie powyższych okoliczności i przedstawienia wszystkich cech charakterystycznych dla działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, że wskazana w opisie sprawy działalność w zakresie opisanych Projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w aktualnie obowiązującym stanie prawnym od 1 stycznia 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Regulacja art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r. stanowi natomiast, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. 2018 r. poz. 650):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze również brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1) podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2) koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3) koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4) podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5) w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6) podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7) kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8) koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Z opisu sprawy wynika, że:

1) Spółka, której jest Pan wspólnikiem, prowadziła/prowadzi działalność badawczo-rozwojową,

2) w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka poniosła/ponosi koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3) koszty kwalifikowane stanowiły/stanowią koszty uzyskania przychodów, w tym przez odpisy amortyzacyjne,

4) w latach podatkowych, za które chciałby Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, nie korzystał Pan ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5) Spółka prowadzi księgi rachunkowe; Spółka prowadzi również oddzielną ewidencję, która zapewnia możliwość wyodrębnienia kosztów działalności wobec prac opisanych we wniosku,

6) koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały zwrócone, jednocześnie Spółka nie będzie wykazywać kosztów, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi w sytuacji, gdy zostały/zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie,

7) koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały i nie zostaną odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatku,

8) Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym będzie Pan uprawniony do odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku Spółki.

Reasumując – opisana w stanie faktycznym działalność spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym będzie Pan uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 26e ww. ustawy, proporcjonalnie do posiadanych przez Pana udziałów w zyskach Spółki.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00