Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [47 z 478]

Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.102.2024.4.BM

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).  

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 marca 2024 r. (wpływ 21 marca 2024 r.), pismem z 22 marca 2024 r. (wpływ 22 marca 2024 r.) oraz pismem z 5 kwietnia 2024 r. (wpływ 5 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność jednoosobowa gospodarczą Kod PKD 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.

Ma Pan obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust.1 i ust. 1a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obecną Pana formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oblicza Pan podatek PIT w wysokości 12% . Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 2.000.000 euro. Nie ma więc Pan obowiązku prowadzić ksiąg rachunkowych i ich nie prowadzi. Ewidencja księgowa - księga ewidencji przychodów.

Pana wniosek dotyczy lat 2024 i późniejszych, w których będzie Pan prowadził tę działalność.

Pracuje Pan nad oprogramowaniem (projektuje, pisze kod komputerowy) na zamówienie i na żądanie klienta związanym z gromadzeniem, analizą i prognozowaniem rynków akcji i udziałów, reklama w Internecie.

Mianowicie:

1.Pisze Pan kod oprogramowania do przetwarzania, analizowania i przewidywania amerykańskiego rynku papierów wartościowych. Pana zadania obejmują:

  • przetwarzanie, pobieranie aktualnego stanu rynku papierów wartościowych (ceny akcji, opcji)
  • pisanie algorytmów odwracających pobrane dane, szacujących potencjalne korzyści z różnych rodzajów inwestycji
  • analiza różnych strategii inwestowania na rynku papierów wartościowych na zbiorze danych historycznych
  • optymalizacja kodów oprogramowania w celu prognozowania rynku w czasie rzeczywistym
  • generowanie raportów, statystyk, wykresów na podstawie danych historycznych
  • wykorzystanie modeli matematycznych i statystycznych w celu znalezienia najlepszych strategii dla rynku akcji

2.Pisze Pan kod programu dla rynku reklamy elektronicznej:

  • przetwarzanie informacji o użytkowniku, wykonywanie selekcji danych z tablicy według określonych kryteriów
  • dystrybucja i optymalizacja obciążenia między serwerami danych
  • obliczenia i cofanie tablic danych w celu wybrania najlepszych reklam dla użytkowników końcowych
  • rejestrowanie i analizowanie danych w celu określenia najlepszych strategii wyboru reklam.

Około 80% swojego czasu pracy poświęca Pan na tworzenie kodu oprogramowania, pozostałe 20% czasu poświęca Pan na wsparcie, dyskusje, pisanie raportów, rozwiązywanie codziennych zadań.

Co miesiąc jest przygotowywany raport z informacją o liczbie godzin spędzonych na tworzeniu i pisaniu kodu oraz innych usługach. Za tę pracę otrzymuje Pan wynagrodzenie (w tym czasie odbywa się przeniesienie autorskich praw na klienta), zgodnie z Pana fakturą. Faktura zawiera liczbę godzin pracy, stawkę godzinową i nazwy wykonanych prac.

W celu wyznaczenia wskaźnika nexus niezbędne jest określenie kosztów działalności badawczo - rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

W toku prac nad oprogramowaniem ponosi Pan następujące koszty prowadzonej działalności:

  • koszty zakupu sprzętu komputerowego,
  • koszty zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych,
  • koszty zakupu urządzeń telekomunikacyjnych wykorzystywanych do rozwoju i testowania oprogramowania,
  • koszty zakupu usług telekomunikacyjnych (Internet),
  • koszty zakupu specjalistycznej literatury i udziału w konferencjach branżowych związanych z wytworzeniem oprogramowania.

Prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową związaną z wytwarzaniem oprogramowania polegającą na projektowaniu oraz tworzeniu autorskich programów przez napisanie kodu. W tym celu ponosi Pan bezpośrednio związane z taką działalnością koszty. Procesowi, którego efektem jest oprogramowanie, towarzyszą pewne, niewielkie, koszty. Wytworzone oprogramowanie bazuje na Pana doświadczeniu i kompetencjach.

W związku z tym, że oprogramowanie stanowi program komputerowy, do jego stworzenia potrzebne są ograniczone zasoby materialne. Znaczna większość pracy intelektualnej odbywa się w umyśle, mianowicie zapisuje Pan przy pomocy odpowiedniego języka programowania swój tok myślowy.

W świetle powyższego również i ewentualne koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem oprogramowania będą miały dość wąski zakres. Mianowicie:

1. Koszty zakupu sprzętu komputerowego. Oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie.

2. Koszty zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych. Sam sprzęt komputerowy nie jest wystarczający dla sprawnego tworzenia oprogramowania przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez nie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności pracy. Tym samym zakup podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych jest niezbędny dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

3. Koszty zakupu urządzeń telekomunikacyjnych wykorzystywanych do rozwoju i testowania oprogramowania. Oprogramowanie może być wykorzystywane zarówno z poziomu urządzenia stacjonarnego, jak i mobilnego, takiego jak smartfon, czy tablet. Wobec powyższego ja musze mieć możliwość weryfikacji jego jakości, poprawności działania i ogólnego doświadczenia użytkownika nie tylko za pomocą komputera stacjonarnego, lecz również przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Tym dla rozwoju Oprogramowania niezbędny jest również zakup urządzeń telekomunikacyjnych wykorzystywanych do jego rozwoju i testowania. Budowanie oprogramowania tak, aby działało ono sprawnie na urządzeniach mobilnych, nie jest zatem dla mnie wyborem, a koniecznością.

4. Koszty zakupu usług telekomunikacyjnych (Internet).Oprogramowanie zarówno w procesie jego produkcji, jak i dalszego funkcjonowania wykorzystuje dostęp do sieci Internet. Jego wytworzenie, testowanie i dalsze wykorzystywanie nie byłoby możliwe bez dostępu do sieci. W świetle powyższego ja jest zmuszony do zapewnienia łączności sprzętu komputerowego z siecią Internet.

5. Koszty zakupu specjalistycznej literatury i udziału w konferencjach branżowych związanych z wytworzeniem oprogramowania. Jak już wskazano oprogramowanie wywarzane jest przede wszystkim na podstawie moich wiedzy i doświadczenia. Dla jego kształtu decydujące znacznie mają przede wszystkim posiadane informacje i wiedza specjalistyczna. W tym celu ustawicznie pogłębią swój zasób wiedzy, zakupując literaturę specjalistyczną i uczestnicząc w konferencjach branżowych. Jednocześnie wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), z uwagi na poziom zaawansowania takiej wiedzy i tempo zachodzących zmian.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt. 1 i art. 53 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyniki Pana pracy, mianowicie programowy kod komputerowy w ramach pisemnej Umowy z klientem jest przenoszony na Pana klienta (zgodnie z Umową między Panem, a klientem ust. 5 Wynalazki).

Wszelkie wynalazki, odkrycia, opracowania i innowacje stworzone przez Wykonawcę w ramach obowiązków wynikających z niniejszej Umowy będą wyłączną własnością Klienta, a Wykonawca przeniesie prawa, tytuły i udziały w nich na Klienta).

Prowadzona przez Pana działalność jest systematyczna, polega na zwiększaniu zasobów wiedzy oraz wykorzystuje Pan zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ten sposób tworzy Pan nowy produkt na rynku na zamówienie.

Usługi świadczone przez Pana wykonuje Pan osobiście w miejscu i czasie wyznaczonym przez Pana. Wykonując te usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej ryzyko gospodarcze oraz odpowiedzialność za efekty swojej pracy ponosi Pan osobiście.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Pod pojęciem Oprogramowanie rozumie Pan, że jest to zestaw napisanych przez Pana programów, a mianowicie kodu komputerowego/algorytmów programu i związanej z nim dokumentacji.

Jest Pan back-end software developerem i Pana głównym działaniem jest projektowanie i tworzenie kodu po stronie serwera. Obecnie pracuje Pan nad dwoma produktami na rynku US.

1.Oprogramowanie do automatyzacji pracy na rynku papierów wartościowych.

Innowacyjność polega na podjęciu próby pełnej automatyzacji procesu handlu na rynku papierów wartościowych z gwarantowanym stałym dochodem. Problem polega na znalezieniu najlepszego algorytmu, który byłby w stanie analizować ogromną liczbę różnych czynników i podejmować natychmiastowe decyzje na rynku papierów wartościowych w czasie rzeczywistym.

Do Pana głównych obowiązków należy:

  • tworzenie algorytmów/kodów do gromadzenia i opracowywania danych na temat aktualnej sytuacji na rynku papierów wartościowych (ceny akcji, opcje);
  • tworzenie algorytmów/kodów, które analizują dane w celu oceny potencjalnych korzyści z różnych rodzajów inwestycji;
  • analizowanie różnych strategii inwestycyjnych na rynku papierów wartościowych w celu maksymalizacji zysków;
  • optymalizacja kodu oprogramowania do prognozowania rynku w czasie rzeczywistym;
  • pisanie kodu do generacji raportów, statystyk, diagramów na podstawie danych historycznych;
  • wykorzystanie matematycznych i statystycznych modeli w celu znalezienia optymalnych strategii na rynku papierów wartościowych;
  • przy użyciu najbardziej odpowiednich algorytmów, przetestować je w czasie rzeczywistym na rynku papierów wartościowych, podczas handlu;

2.Oprogramowanie dla rynku internetowej reklamy.

Produkt jest zaawansowany i innowacyjny pod względem ilości i szybkości przetwarzania danych, analizowania i optymalnego dopasowywania reklam do każdego użytkownika serwisu w czasie rzeczywistym. Ta dziedzina jest bardzo konkurencyjna i należy nieustannie poszukiwać nowych metod i strategii, aby wybrane reklamy były przydatne i interesujące dla użytkowników końcowych. Wymagana jest systematyczna, ciągła analiza ogromnych ilości danych oraz pisanie nowych algorytmów i kodów.

Do Pana głównych obowiązków należy:

  • tworzenie kodu do gromadzenia i przetwarzania informacji o użytkowniku serwisu internetowego, filtrowanie danych według określonych kryteriów;
  • równoważenie obciążenia i optymalizacja między serwerami danych;
  • tworzenie kodu do obliczania i analizowania danych w celu dostosowania najlepszych ofert reklamowych dla końcowych użytkowników na podstawie ich indywidualnych preferencji;
  • tworzenie kodu do rejestrowania i ładowania danych w celu dalszego analizowania i znajdowania potencjalnie korzystniejszych strategii wyboru ofert reklamowych;

Jak już zostało zaznaczone wyżej, tworzy Pan kod programistyczny po stronie serwera dla konkretnych zadań Klienta. Kod ten jest używany w rzeczywistości i stanowi nierozerwalną część oprogramowania. Jest on podstawą prowadzenia biznesu. Dostępne publicznie istniejące kody i algorytmy nie są wystarczające do tworzenia produktów konkurencyjnych w dzisiejszym dniu. Wykorzystując doświadczenie i informacje, które są publicznie dostępne do wykorzystania, tworzy Pan nowe metody, algorytmy i podejścia. Rozwiązania te, po przetestowaniu, są implementowane do wykorzystania w praktyce. Jest to proces ciągły.

Cel oprogramowania oraz jego cechy i skomplikowanie zostały opisane powyżej.

Wykorzystuje Pan powszechnie dostępne języki programowania (java, c++, nodejs, python, php), bazy danych (mysq, psql, redshift, redis) na których zostały stworzone produkty, które dają użytkownikom atrakcyjne nowe możliwości, a dla firm stanowią dodatkową przewagę nad konkurentami. Produkty są wysoko zautomatyzowane, co pozwala obniżyć koszty zatrudnienia. Podejmowane przez algorytmy decyzje przynoszą dość wysokie zyski. Cały kod oprogramowania dla produktu końcowego jest tworzony od podstaw, wyłącznie na potrzeby rynku US, z uwzględnieniem jego specyfiki i dynamiki. Ciągłe musi Pan się dokształcać w zakresie nowej wiedzy i nowych metod badawczych. W celu ulepszenia i optymalizacji Pana pracy. Ze względu na to, że takie projekty są przedmiotem właściwości intelektualnej, informacje te nie są dostępne do powszechnego użytku, ponieważ objęte są tajemnicą handlową. Jedną z ostatnich innowacyjnych rzeczy, które Pan tworzy, jest opracowywanie i przetestowanie kodu oprogramowania, który jest całkowicie autonomiczny i może prowadzić handel na rynku papierów wartościowych z gwarantowaną dochodowością. Rozwiązanie to jest już testowane i przygotowywane do wprowadzenia w życie.

Ciągle pojawiają się nowe sposoby tworzenia kodu, szybszego jego tworzenia, automatyzacji i testowania oprogramowania. Ponieważ kod jest tworzony dla konkretnego produktu, nie wystarczy po prostu wziąć coś dostępnego od ręki, można jedynie skorzystać z publicznie dostępnego zestawu narzędzi. Ten zestaw narzędzi to tylko podstawa do rozpoczęcia pracy. Wszystkie tworzone produkty są unikalne, ponieważ napisany kod jest wynikiem twórczej pracy i nie ma dokładnie identycznego. Być może istnieją podobne rozwiązania, ale nie mają one żadnego zastosowania w przypadku obecnego produktu i jego zadań. Ciągle trzeba dokonywać optymalizacji już napisanych kodów, dostosowywać je do zmieniających się trendów, wykorzystywać pojawiające się nowe podejścia i algorytmy. Okresowe przerabianie kodów z wykorzystaniem nowszych technologii, urządzeń do zbierania produktów, zautomatyzowanego testowania, debugowania, w tym z uwzględnieniem szybko rozwijającego się i zmieniającego się rynku technologii. Iteracyjna optymalizacja i ulepszanie obecnego oprogramowania wymaga tworzenia nowych algorytmów i nowego kodu. Ma to na celu zmniejszenie kosztów utrzymania sprzętu i zaoferowanie końcowym użytkownikom nowocześniejszego, bezpieczniejszego i szybszego produktu, który spełnia najnowsze wymagania rynku.

Co więcej, produkt musi być regularnie rozwijany, pojawiają się nowe funkcje, a proces ten nigdy się nie zatrzymuje.

Pana praca twórcza jest systematyczna, zaplanowana, metodyczna, oparta na ustalonym harmonogramie pracy z określeniem konkretnych celów do osiągnięcia. Plan i koncepcja tworzonego produktu jest określana z wyprzedzeniem i opracowywany jest plan działania. Co miesiąc dostarcza Pan Klientowi listę wykonanych prac i wystawiam fakturę, co jest określone w Umowie.

Z perspektywy programisty i tworzenia kodu programu, głównymi Pana celami na początku projektu są:

  • Zapoznanie z nowymi metodami, podejściami, badaniami, aktualnymi tendencjami na rynku, które są bezpośrednio związane z tym oprogramowaniem. Niezależnie od Pana wiedzy i doświadczenia, każdy produkt jest unikalny i wymaga wcześniejszego przygotowania, przestudiowania i analizy. Czyli dodatkowego dokształcenia.
  • Wybór odpowiedniego zestawu narzędzi, w tym języków oprogramowania i baz danych, do tworzenia produktów oprogramowania.
  • Poszukiwanie w publicznie dostępnych źródłach odpowiednich, mających zastosowanie do danego zadania, istniejących opracowań, algorytmów, systemów automatyzacji i debugowania w celu zwiększenia jakości i zminimalizowania czasu programowania. Obecnie istniejące rozwiązania są przez Pana badane pod kątem dalszego rozwoju i tworzenia kodu. Ponieważ w programowaniu istnieją wypróbowane i sprawdzone, publicznie dostępne praktyki i metody, nie ma sensu tworzyć ich od podstaw. Wykorzystanie ich do tworzenia nowych produktów (np. wzorców programistycznych (programming pattern), matematycznych algorytmów , bibliotek do przetwarzania danych wejścia/wyjścia (I/O data), systemów do gromadzenia i testowania produktów, systemów przechowywania informacji).

Wszystko wyżej wymienione to wstępne cele na drodze do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest stworzenie kodu oprogramowania.

Wszystkie koszty związane z prowadzeniem JDG i bezpośrednim tworzeniem oprogramowania pochodzą ze źródeł osobistych. Pana działalność nie wymaga wielkich wydatków finansowych.

Pracuje Pan jako programista od 2008 roku i ma Pan 2 dyplomy ((...) i (...)) w zakresie programowania komputerowego. W ciągu ponad 15 lat doświadczenia udało się Panu opracować dużą ilość projektów i napisać ogromną ilość kodu oprogramowania. Do głównych języków programowania, z którymi Pan pracuje należą java, python, php, nodejs, c++, bazy danych psql, mysql, redshift, infobright, redis. Wśród najważniejszych osiągnięć w Pana pracy można wymienić następujące:

  • Pisanie/tworzenie kodu do przetwarzania i analizowania dużych ilości danych zgromadzonych na ogromnej liczbie serwerów;
  • Pisanie/tworzenie kodu dla systemu balansowania obciążenia między serwerami w celu obsługi ogromnej liczby wniosków od użytkowników, dla celów wyświetlania reklam internetowych;
  • Całkowite przeprojektowanie i przepisanie starych kodów z wykorzystaniem nowoczesnych metod w celu wielokrotnego obniżenia kosztów utrzymania urządzeń wykorzystywanych w pracy;
  • Pisanie/tworzenie kodu technologii blockchain w celu opracowywania umów, które pomogą zastąpić istniejące dokumenty prawne;
  • Pisanie/tworzenie kodu w celu implementacji zautomatyzowanych narzędzi do prowadzenia dokumentacji medycznej, konsultacji online dla lekarzy;
  • Pisanie/tworzenie kodu dla projektu dotyczącego rozpoznawania twarzy przy użyciu urządzeń mobilnych, pisanie\tworzenie kodu logiki rozpoznawania i przetwarzania obrazu przy użyciu karty graficznej urządzenia;
  • Pisanie/tworzenie kodu algorytmów do wybierania najlepszych reklam online w czasie rzeczywistym;
  • Pisanie/tworzenie kodu do automatyzacji analizy rynku papierów wartościowych i napisanie kodu dla algorytmów automatycznego handlu na tym rynku.

Niestety, nie może Pan podać konkretnych dokumentów, na których opiera się proces tworzenia oprogramowania, ponieważ jest to tajemnica handlowa i nie może jej Pan udostępniać. Podstawowe kroki zostały przedstawione poniżej.

Każdy nowy projekt, nad którym Pan pracował w ostatnich latach, był początkowo koncepcją biznesową, która po pierwszej ocenie wykazywała potencjał. Projekt miał szereg wymagań niezbędnych do stworzenia funkcjonalnego produktu, który mógłby zostać udostępniony końcowemu użytkownikowi. Dokonano wstępnego obliczenia liczby godzin wymaganych do opracowania, dodatkowych kosztów i na tej podstawie ustalono czas i koszt wdrożenia. Jeśli początkowo zrealizowana koncepcja przyniosła pozytywne rezultaty, rozpoczęto dalsze planowanie i rozwijanie projektu. Dalszy rozwój (ulepszanie) tego oprogramowania odbywał się małymi krokami, poprzez opracowywanie, tworzenie i dodawanie nowych funkcji. Niektóre z tych projektów nie były popularne na rynku i ich rozwój został przerwany. Jeden z projektów, o których mówiłem powyżej, jest realizowany od ponad 13 lat, a drugi od ponad 2 lat.

Wraz z ciągle dynamicznie rozwijającym się rynkiem i technologią, istnieje ciągła potrzeba tworzenia nowych funkcjonalności i tworzenia nowego kodu/algorytmów dla istniejących projektów. Dlatego też nie ma możliwości jednoznacznego określenia dokładnej daty zakończenia projektu. Istnieją jedynie terminy na stworzenie konkretnego kodu/algorytmów oprogramowania, które są niezbędne dla konkretnej iteracji w procesie rozwoju produktu programowego.

Wykorzystuje Pan następującą wiedzę i umiejętności do pisania kodu oprogramowania:

  • Posiada Pan dobrą, dogłębną znajomość matematyki, kombinatoryki, podstaw programowania i nauk związanych z projektowaniem oprogramowania;
  • Znajomość nowoczesnych języków programowania, baz danych i ich funkcjonalności;
  • Znajomość narzędzi i środowisk rozwoju oprogramowania, automatyzacji i kompilacji;
  • Wieloletnie doświadczenie, które pomaga szybko zrozumieć, opanować i zastosować nowoczesne metody i rozwiązania oraz implementować je w pracy;
  • Dogłębne zrozumienie komputerów, systemów komputerowych, ich części składowych, metod transferu informacji. Włącznie z ich konfiguracją i optymalizacją dla konkretnych zadań.
  • Zdalne wdrażanie, zarządzanie i konfigurowanie klastrów serwerów przy użyciu systemów opartych na technologii chmury;

Innowacja polega na tworzeniu nowych kodów i algorytmów, implementowaniu nowych idei w celu stworzenia ostatecznego produktu końcowego. Na rynku można znaleźć podobne produkty, ale nie ma identycznych z tymi samymi funkcjami i kodem. Te nowe pomysły i różnice pozwalają przyciągnąć nowych użytkowników, którzy w tym przypadku są podstawą biznesu.

Jako programista z wieloletnim doświadczeniem oferuje Pan usługi tworzenia kodu oprogramowania "pod klucz", czyli dostosowanego do wymagań Klienta. Pomaga Pan przełożyć pomysł biznesowy na finalny produkt, który będzie spełniał zaawansowane wymagania i standardy.

Tworząc oprogramowanie, korzystał Pan (i nadal korzysta) z bogatej wiedzy z różnych dziedzin, a także z wieloletniego doświadczenia w tworzeniu oprogramowania.

Podstawą wiedzy i umiejętności jest Pana wykształcenie. Do tego należy dodać opisaną powyżej wiedzę i umiejętności w zakresie języków programowania i baz danych, które Pan opanował na profesjonalnym poziomie w trakcie Pana kariery zawodowej.

Narzędzia do projektowania i wizualizacji pozwalają stworzyć podstawę do dalszego tworzenia kodu, a nowoczesna moc obliczeniowa i narzędzia programistyczne pomagają szybciej i efektywniej tworzyć kod programów.

Wszystko to nieustannie wykorzystuję w swojej pracy i wciąż uczę się nowych rzeczy.

Pisze Pan/tworzy Pan oprogramowanie na zamówienie. Oznacza to, że plany mogą podlegać zmianom. Pana obecne plany na najbliższe kilka miesięcy są następujące:

  • Sfinalizowanie tworzenia algorytmu automatyzującego handel na rynku papierów wartościowych;
  • Poznawanie nowych funkcjonalności w nowych wersjach języków oprogramowania, których będę używał w przyszłej pracy;
  • Przeanalizowanie skuteczności nowych bibliotek do maszynowego nauczania, ocena stopnia ważności i potencjalnych zastosowań, a także zakresu zmian i potencjalnych ulepszeń w pracach nad rozwojem nowych produktów;
  • Tworzenie kodu oprogramowania przy użyciu nowoczesnych wersji baz danych, które mogą poprawić wydajność i bezpieczeństwo oprogramowania;

Proces realizacji projektu obejmował następujące etapy:

  • Proces implementacji oprogramowania wymaga napisania dokumentacji/specyfikacji zawierającej wymagania dotyczące tworzonego kodu oprogramowania i jego funkcjonalności.
  • Następnym krokiem jest projektowanie komponentów systemu i ich interakcji oraz wybór odpowiednich narzędzi do ich realizacji.
  • Następnie przystępuję do napisania/tworzenia kodu programu, który musi dokładnie spełniać wymagania.
  • Oprogramowanie lub jego części są przekazane Klientowi.

Efektem pracy są dwa działające projekty biznesowe.

Tworzy Pan oprogramowanie na zamówienie i zazwyczaj końcowy cel korzystania z gotowego oprogramowania jest zorientowany komercyjnie. Ostateczną decyzję o sposobie wykorzystania produktu podejmuje Klient, na którego przenoszone są prawa do korzystania z oprogramowania. Dla Pana, jako programisty, jest to produkt komercyjny dla zysku, dla klienta, nie może Pan być tego pewien. W wolnym czasie od Pana pracy zajmuję się Pan samokształceniem.

Wyniki Pana pracy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

  • zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
  • nie są efektem pracy której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
  • nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.

Wszystkie czynności, które przez Pana były realizowane w zakresie wytwarzania programów komputerowych, zlecane przez Klienta, prowadziły każdorazowo do powstania utworów (odrębnych programów komputerowych), które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przenoszone są autorskie prawa majątkowe.

W Umowie z Klientem jest zawarty również warunek, że prawa własności intelektualnej stworzony przez Pana w ramach Umowy będą podlegać przeniesieniu na Klienta.

Wyniki Pana pracy są przenoszone na Pana Klienta, są fakturowane i w tym momencie powstaje zaległość płatnicza, która będzie stanowiła Pana dochód.

Zgodnie z miesięcznym raportem pracy, który Pan wykonuje i w oparciu o prawo, nie wszystko, co Pan robi, jest tworzeniem oprogramowania i tworzeniem kodu, który jest własnością intelektualną. Część tego czasu zajmuje m.in. omawianie bieżących problemów i spraw z Klientem, korespondencja robocza, wypełnianie i przygotowywanie dokumentów księgowych, usuwanie błędów w istniejącym oprogramowaniu, pomoc w zakresie administracji serwerami. Czas poświęcony na dodatkowe usługi, które Pan wymienił, również podlega rozliczeniu.

Wszelkie wynalazki, odkrycia, opracowania i innowacje stworzone przez Pana w ramach obowiązków wynikających z Umowy między mną, a Klientem będą wyłączną własnością Klienta, a ja przeniesie prawa, tytuły i udziały w nich na Klienta.

Zgodnie z warunkami Umowy, wszystkie kody oprogramowania, dokumenty/specyfikacje napisane przez Pana jako wyniki Pana pracy przekazuje Pan swojemu Klientowi za wynagrodzenie pieniężne. W rezultacie uzyskuje on wyłączne prawo do dysponowania stworzoną przez Pana własnością intelektualną. Zgodnie z warunkami Umowy, co miesiąc wystawia Pan fakturę za wykonaną pracę. Jest Pan rozliczany za godzinę, tj. wystawia Pan fakturę na liczbę godzin pracy według mojej stawki.

Zgodnie z miesięcznym wykazem prac, które Pan wykonuje i w oparciu o prawo, nie wszystko, co Pan robi, to tworzenie oprogramowania i tworzenie kodu, który jest własnością intelektualną. Część tego czasu zajmuje Panu m.in. omawianie bieżących problemów i spraw z Klientem, korespondencja robocza, wypełnianie i przygotowywanie dokumentów księgowych, usuwanie błędów w istniejącym oprogramowaniu, pomoc w zakresie administracji serwerami. Czas poświęcony na dodatkowe usługi, które wymieniłem, również podlega rozliczeniu.

Nie cały Pana dochód ogółem odnosi się wyłącznie do przeniesienia konkretnego wyodrębnionego prawa własności do wytworzonego programu komputerowego. Na podstawie miesięcznego wykazu wykonanej pracy może Pan przydzielić liczbę godzin, które spędził Pan na bezpośrednim tworzeniu kodu. Który jest przedmiotem własności intelektualnej i do którego prawa są następnie przenoszone na Klienta. Co wynosi około 80% Pana całkowitego dochodu od tego Klienta. Pozostałe 20% jest opłacane przez Klienta jako usługi dodatkowe.

Pana produktem finalnym (wynikiem Pana pracy) jest w tym przypadku napisana przez Pana aplikacja serwerowa. Nie jest Pan jedyną osobą, która pracuje nad całym produktem w szerokim znaczeniu tego słowa. Są też designery, programiści UI\UX, testerzy, administratorzy, menedżerowie, którzy wykonują swoją część ogólnej pracy niezwiązanej z Panem. Dlatego jest Pan zaangażowany w pisanie kodu programu, algorytmy są Pana ostatecznym celem i produktem. Jakość produktu końcowego zależy całkowicie od jakości stworzonego przez Pana kodu. Od tego zależy Pana dochód i reputacja jako programisty/zawodowca.

„Zaangażowanie” czy poziom „zaangażowania” przekłada się na wartość Pana wynagrodzenia, ponieważ Pana wynagrodzenie zależy bezpośrednio od stworzonego przez Pana produktu. A jakość napisanego kodu, jego innowacyjność i praca dodatkowo wpływają na długość współpracy z Klientem. Im lepiej Pan pracuje, tym więcej ma Pan pracy i potencjalnych nowych Klientów.

Okresem rozliczeniowym w ramach Umowy z Klientem jest okres jednego miesiąca. W tym okresie realizuje Pan zaplanowany i uzgodniony wcześniej zakres prac nad tworzeniem oprogramowania.

Aktualnie wystawia Pan Klientowi fakturę z wykazem wszystkich wykonanych prac. Prace te nie są podzielone na kategorie. Dla każdego zrealizowanego zadania wskazana jest liczba godzin. Zgodnie z Umową, niezależnie od rodzaju pracy, za każdą godzinę pracy płacona jest stała stawka. Ponieważ obecnie płacę zryczałtowany podatek dochodowy, klasyfikacja Pana pracy nie ma obecnie dla Pana sensu. W przypadku dostępności ulgi IP-Box planuje Pan pogrupować i uporządkować rodzaje pracy oraz prowadzić odrębną ewidencję dla przychodów i wydatków pochodzących z własności intelektualnej i innych usług. Jak również zmienić system opodatkowania, zgodnie z przepisami prawa.

Z powodu tego, że oprogramowanie jest tworzone na konkretne zamówienie, wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” nie jest skomplikowane. Co miesiąc jest przygotowywany przez Pana raport z informacją o liczbie godzin spędzonych na tworzeniu i pisaniu kodu oraz innych usługach. Za tę pracę otrzymuje Pan wynagrodzenie oraz odbywa się przeniesienie autorskich praw na klienta, zgodnie z Pana fakturą. Faktura zawiera liczbę godzin pracy, stawkę godzinową i nazwy wykonanych prac.

W toku prac nad oprogramowaniem ponosi Pan następujące koszty prowadzonej działalności:

  • opłacenie kosztów miejsca pracy,
  • koszty zakupu sprzętu komputerowego,
  • koszty zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych,
  • koszty zakupu urządzeń telekomunikacyjnych wykorzystywanych do rozwoju i testowania oprogramowania,
  • koszty zakupu usług telekomunikacyjnych (Internet),
  • koszty zakupu specjalistycznej literatury i udziału w konferencjach branżowych związanych z wytworzeniem oprogramowania,
  • prowizje bankowe i opłaty księgowe.

Zgodnie z prawem polskim, a mianowicie:

  • ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (UoR),
  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Środkami trwałymi są maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty, przewidywany okres ich używania powinien być dłuższy niż rok oraz wartość przekraczać 10.000 zł.

Z tego powodu, we wskazanym wniosku do środków trwałych zaliczane są: sprzęt komputerowy, podzespoły komputerowe, urządzeń peryferyjnych oraz urządzenia telekomunikacyjne spełniające powyższe wymagania.

Pojęcie kosztów w przypadku środków trwałych rozumie jak kwoty z tytułu odpisów amortyzacyjnych dokonanych w roku podatkowym

Następujące elementy są wymagane do Pana pracy:

  • miejsce do pracy, w którym może Pan programować;
  • komputer i urządzenia peryferyjne do tworzenia kodu programowego;
  • stały i stabilny dostęp do globalnej sieci Internet;
  • książki związane z Pana działalnością zawodową, zarówno papierowe, jak i elektroniczne, aby uczyć się i rozwijać swoje umiejętności i wiedzę;
  • opłata za oprogramowanie wymagane do pisania kodów, na przykład: zintegrowane środowiska programistyczne, systemy operacyjne, programy pomocnicze, usługi wymiany, przechowywania, backupu danych; opłaty związane z usługami bankowymi i księgowymi na potrzeby prowadzenia firmy.

W przypadku korzystania z ulgi IP-Box, planuje Pan prowadzić odrębną ewidencję dla przychodów i wydatków wynikających zarówno z tytułu przeniesienia własności intelektualnej, jak i innych usług.

Obecnie zgodnie z prawem polskim, prowadzi Pan działalność jednoosobową gospodarczą i ma Pan opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który planuje zmienić na system opodatkowania ogólny lub liniowy, zgodnie z przepisami prawa.

W związku z tym, przychody (dochód) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej nie są wyodrębnione z łącznej kwoty.

Obecnie nie ma Pan obowiązku wyodrębniania wysokości wydatków i uwzględniania ich przy ustalaniu wysokości dochodu przypadającego na kwalifikowane prawo własności intelektualnej. W przypadku zmiany systemu opodatkowania nie ma przeszkód, aby wyodrębnić wyższej wymienione koszty.

Podczas tworzenia oprogramowania i działalności JDG poniósł Pan następujące wydatki związane z działalnością gospodarczą:

  • opłacenie miejsca pracy: wyposażenie miejsca pracy (biurko, krzesło, materiały biurowe, prąd, ogrzewanie). Obecnie pracuje Pan w domu, więc nie płaci za wynajem lokalu. Nie może Pan pracować i pisać kodu nie mając do tego wyposażonego stanowiska pracy.
  • wydatki na sprzęt i akcesoria komputerowe: laptop, dodatkowy monitor, drukarka, mysz komputerowa, słuchawki, ładowarki, tablet. Pisze Pan kod, a opisany sprzęt jest tym, czego potrzebuje Pan do pracy nad tworzeniem kodu.
  • wydatki na zakup usług telekomunikacyjnych: miesięczne opłaty za usługi operatora internetowego w ramach umowy. Pana praca wymaga stałego dostępu do Internetu, musi Pan wyszukiwać informacji elektronicznych, komunikować się z klientem, być w kontakcie, aby rozwiązywać problemy, pokazywać wyniki Pana pracy. Pracuje Pan z domu i współpracuje Pan z klientem z USA.
  • opłaty bankowe i usługi księgowe: miesięczne opłaty za rachunki bankowe, opłaty za prowadzenie rachunkowości. Potrzebuje Pan kont bankowych, żeby móc otrzymywać pieniądze i opłacać rachunki. Potrzebuje Pan pomocy w prowadzeniu rachunkowości, do fakturowania, do obliczania podatków, płatności budżetowych, PIT. Nie ma Pan niezbędnej wiedzy, aby zrobić to samemu.

Prowadzi Pan działalność związaną z tworzeniem oprogramowania od daty rejestracji Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w dniu 2 kwietnia 2022 r.

W chwili obecnej jest Pan płatnikiem według zryczałtowanego podatku dochodowego. Planuje Pan przejść na podatek liniowy i zacząć stosować ulgę IP Box tak szybko, jak to możliwe, jeśli otrzyma Pan pozytywną opinię na temat Pana wniosku.

Pytanie

Zgodnie z opisem stanu faktycznego i zgodnie z art. 74 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy może Pan zastosować stawkę podatku 5% w stosunku do dochodu (wysokość przychodu jest wykazywana jako odrębna pozycja na fakturach do zapłaty zgodnie z wykonanym zakresem prac), jaki otrzymuje Pan z opłat za kod komputerowy, który Pan opracował i napisał?

Pana stanowisko  

Zgodnie z Pana stanem faktycznym i zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa Pan, że może Pan używać 5% stawki podatku w stosunku do dochodu (jest Pan w stanie wyodrębnić w prowadzonej ewidencji rachunkowej pozycje związane z wykonaniem prac na tworzenie kodu oprogramowania), jaki otrzymał Pan z opłat za tworzenie kodu komputerowego, który Pan opracował i napisał, a także przeniósł Pan prawa autorskie do Klienta.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Rozpatrując możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 20224 r. poz. 226 ze zm.):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Według art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji, a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 omawianej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

  • podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i
  • prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

  • dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
  • dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,
  • dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nie prowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym według skali, bądź podatkiem liniowym.

Powyższe ma zapewnić możliwość ustalenia łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Obowiązek bieżącego i prawidłowego wyodrębniania przychodów i kosztów dotyczących kwalifikowanego IP dotyczy również podatników prowadzących rozliczenia w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, która zmierza do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to sporządzane jest poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań. Należy je sporządzać w oparciu o zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki.

Oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.).

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do opisu sprawy:

1) W chwili obecnej Pana działalność gospodarcza jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Planuje Pan przejść na podatek liniowy i zacząć stosować ulgę IP Box.

2) Tworzy Pan oprogramowanie (projektuje, pisze kod komputerowy) w ramach działalności gospodarczej.

3) Tworzy Pan oprogramowanie w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność, która Pan prowadzi jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe.

4) Wytwarzane przez Pana oprogramowanie stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlega ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy.

5) W związku z tworzeniem oprogramowania osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

6) Zamierza Pan prowadzić od momentu opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej podatkiem liniowym odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

Autorskie prawo do oprogramowania wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego w ramach wykonywanych przez Pana zleceń będzie stanowić sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Osiągnie Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ww. ustawy.

Dochód ten będzie stanowić kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Będzie mógł Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, od momentu opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej podatkiem liniowym, osiągniętych w 2024 r. oraz w latach kolejnych, o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny, w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku.

Pana stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana.

Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Pana w złożonym wniosku.

W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00