Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-29

Rozliczenie podatku dochodowego

Podatek dochodowy od osób prawnych. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych rozliczają dochody z działalności agroturystycznej na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, tak jak każdą działalność gospodarczą.

Podatek dochodowy od osób fizycznych. Szczególne uregulowania dotyczące opodatkowania dochodów z tej działalności zawiera ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego od usług agroturystyki jest uzależnione od tego, kto i gdzie świadczy tego rodzaju usługi. Podmioty świadczące tego rodzaju usługi mogą być albo zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, albo podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Podmioty zwolnione z obowiązku rozliczania podatku dochodowego od usług agroturystyki

Podmiot świadczący usługi agroturystyki, który chce korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, musi spełnić szczególne warunki. Określa je art. 21 ust. 1 pkt 43 updof. Zgodnie z tym przepisem:

dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika z treści tego przepisu, aby móc korzystać z tego zwolnienia, podatnik musi spełnić następujące warunki.

Po pierwsze: wynajem musi dotyczyć nie więcej niż 5 pokoi znajdujących się w budynkach mieszkalnych. W związku z tym jeżeli przedmiotem wynajmu są całe domy (całoroczne lub letniskowe) albo przyczepy mieszkalne, zwolnienie nie znajdzie zastosowania. Zwolnienie nie dotyczy również sytuacji, w których wprawdzie przedmiotem najmu są pokoje znajdujące się w budynkach mieszkalnych, ale ich liczba przekracza 5.

Potwierdzają to organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-107/10/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził:

(...) natomiast z wniosku wynika, że łączna liczba wynajmowanych pokoi w obu budynkach przekroczy 5. Wobec powyższego uznać należy, że nie będzie spełniony przynajmniej jeden z warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy, gdyż łączna liczba wynajmowanych pokoi przekroczy 5.

Po drugie: najem pokoi musi się odbywać na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Gospodarstwem rolnym jest w rozumieniu ustawy o podatku rolnym obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Jeżeli więc podatnik nabył dom i planuje wynajem znajdujących się w nim pokoi dla turystów, to nawet jeżeli dom znajduje się na terenach wiejskich, ale nie znajduje się w gospodarstwie rolnym, nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia.

Po trzecie: ze zwolnienia korzystają jedynie dochody z najmu pokoi i z wyżywienia gości przebywających w gospodarstwie. Jeżeli więc najemca świadczy na rzecz gości dodatkowe usługi, np. usługi rekreacyjne, to nie będą one podlegały zwolnieniu z pdof.

Podmioty zobowiązane do rozliczenia podatku dochodowego od usług agroturystyki

W przypadku gdy podatnik nie spełnia warunków uprawniających go do korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 updof, to osiągane przez niego dochody są opodatkowane podatkiem dochodowym. W takiej sytuacji może skorzystać z opodatkowania:

● na zasadach ogólnych,

● podatkiem liniowym,

● kartą podatkową albo

● ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa. Z opodatkowania kartą podatkową mogą korzystać osoby fizyczne, w tym rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne, jeżeli świadczą usługi na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli (art. 23 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Część XII. Usługi osób fizycznych, o których mowa w art. 23 ust. 1a ustawy

Lp.

Rodzaj usługi

W miejscowości o liczbie mieszkańców

(wysokość stawek w zł)

do 5000

ponad 5000 do 20 000

powyżej
20 000

1

Usługi o charakterze agrotechnicznym i przewozowym, świadczone na rzecz kół łowieckich

34-47

47-61

61-72

2

Usługi polegające na przewozie mleka do punktów skupu, zrywce i wywózce drewna z lasu do punktów przeładunkowych oraz przewozie uczniów do szkoły

34-47

47-61

61-72

3

Sprzedaż piasku, żwiru, kamieni, glinki, torfu i innych minerałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

86-113

99-125

113-141

4

Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12

61-141

113-247

220-446

5

Usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej

34-47

47-61

47-72

Objaśnienia:

1. Usługi wymienione w lp. 1-3 mogą być wykonywane jedynie przez rolników równocześnie prowadzących gospodarstwo rolne. Stawki określone w lp. 2 dotyczą działalności wykonywanej przez rolnika osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Stawki określone w lp. 3 dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nieprzekraczającym 2 pracowników lub 2 członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, nie wyłączając małżonka.

2. Stawki określone w lp. 4 dotyczą działalności przy zatrudnieniu nie więcej niż 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.

3. Stawki określone w lp. 5 dotyczą działalności gospodarczej wykonywanej osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Działalność ta polega na wytwarzaniu i sprzedaży wyrobów lub świadczeniu usług w zakresie wytwórczości ludowej lub artystycznej, a także na wytwarzaniu wyrobów o tym charakterze z materiałów powierzonych oraz naprawie tych wyrobów.

4. Wytwórczością ludową i artystyczną jest działalność polegająca na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy, przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca, wyrobów zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji "Cepelia" - Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanowi załącznik nr 1 do ustawy.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podmioty świadczące usługi agroturystyki mogą również stosować 17% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podstawą prawną jest art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w brzmieniu:

17 przychodów ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy*.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 567

● art. 12 ust. 1 pkt 2 lit e), art. 23 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 223

1. Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki

PROBLEM

Posiadam gospodarstwo rolne na Mazurach. Zakończyłem remont i od lipca zamierzam prowadzić działalność agroturystyczną. Czy powinienem z tego tytułu rozliczać podatek dochodowy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00