Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-01

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Ustawa o VAT daje podatnikom prawo do korekty podatku należnego, jeżeli nie otrzymali oni zapłaty za sprzedane towary lub wykonane usługi. Prawo to ustawa przyznaje jedynie w zakresie wierzytelności powstałych po 1 czerwca 2005 r. Podatnicy VAT mogą skorygować podatek należny w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, a stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Skorzystanie z tego uprawnienia uzależnione jest od spełnienia szeregu rygorystycznych warunków.

Jak już powiedzieliśmy, ulga na złe długi ma zastosowanie jedynie do wierzytelności odpisanych jako nieściągalne po 1 czerwca 2005 r. oraz stanowiących koszty uzyskania przychodów. W celu zapoznania się z definicją wierzytelności uznawanych za nieściągalne należy sięgnąć do przepisów ustaw o podatku dochodowym.
Otóż, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne, i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 updop (art. 23 ust. 2 updof).
Nie uważa się więc za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem:
1) wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00