Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-01

VAT od zakupu paliwa w najnowszym orzecznictwie

W przypadku pojazdów, które nie można uznać za specjalne nie przysługuje prawo odliczania VAT z faktur za paliwo. Przemawia za tym treść art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten jednak sprzeczny z uregulowaniami Dyrektywy UE, jak również wyrokami ETS. Organy podatkowe reprezentują jednak niezmienne stanowisko, że prawo do odliczenia nie przysługuje. Można się spotkać także z orzecznictwem krajowym, gdzie sądy potwierdzają stanowisko organów podatkowych, ale również opowiadają się za odmiennym stanowiskiem, potwierdzając przy tym niezgodność przepisów krajowych z dyrektywą.

Ustawodawca uzależnia prawo odliczenia VAT od związku zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi VAT. Jeśli takiego związku nie ma, podatnik nie ma prawa do odliczenia. Odliczeniu podlega podatek wyszczególniony na fakturze VAT.

Ustawa przewiduje dodatkowo szczególne ograniczenia w odliczeniu VAT, które dotyczą pojazdów samochodowych, dlatego na samym początku należy ustalić co zaliczamy do pojazdów samochodowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje jednak pojęcia pojazdu samochodowego. W takim wypadku należy się posłużyć definicją określoną w ustawie z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Z ustawy tej wynika, że jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast art. 2 pkt 45 tej ustawy stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00