Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-15

Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu - nowe orzeczenia sądów

Opodatkowaniu VAT podlegają przede wszystkim czynności odpłatne. W pewnych jednak przypadkach za czynności odpłatne uznaje się czynności nieodpłatne. W konsekwencji opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mogą podlegać również nieodpłatne dostawy towarów, w tym nieodpłatne przekazanie towarów. Zasady, na jakich to następuje, określają art. 7 ust. 2-7 ustawy o VAT.

1. Warunki opodatkowania nieodpłatnych przekazań towarów

Nieodpłatne dostawy towarów są traktowane jako odpłatne dostawy towarów i podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy łącznie są spełnione dwa warunki.

Po pierwsze, przekazanie towarów musi nastąpić na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. A contrario - nie podlega opodatkowaniu (gdyż nie uważa się go za odpłatną dostawę towarów) nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Po drugie, przy nabyciu (wytworzeniu) przekazywanych towarów podatnikowi musiało przysługiwać (częściowe choćby) prawo do odliczenia podatku naliczonego. A contrario - nie podlega opodatkowaniu (gdyż nie uważa się go za odpłatną dostawę towarów) nieodpłatne przekazanie towarów, jeśli w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem nie przysługiwało prawo do odliczenia (nawet jeśli przekazanie następuje na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem).

2. Cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem

Pierwszym z warunków uznania nieodpłatnych dostaw towarów za odpłatne dostawy towarów (z czym wiąże się opodatkowanie VAT tych nieodpłatnych dostaw) jest, aby przekazanie towarów następowało na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Jak wynika wprost z treści art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, sytuacja taka ma miejsce w szczególności, gdy:

1) przekazanie lub zużycie towarów następuje na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00