Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-15

Nabycie przez podatnika VAT środków transportu z innego kraju UE

Nabycie przez podatnika VAT środków transportu nakłada na niego liczne obowiązki z zakresu VAT. Przedstawiamy kompleksowe omówienie zasad rozliczenia w VAT nabycia zarówno nowych, jak i innych niż nowe środków transportu.

Definicja środków transportu

Aby omówić zagadnienia związane z nabyciem środków transportu, należy na początku zdefiniować to pojęcie. W ustawie o VAT znajduje się jedynie definicja nowych środków transportu. Zgodnie z nią nowe środki transportu są to pojazdy lądowe* (wymienione w załączniku nr 1 do ustawy) napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli:

l przejechały nie więcej niż 6000 km lub

l od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on po raz pierwszy zarejestrowany lub podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego.

Spełnienie choćby jednego z ww. warunków - to znaczy gdy pojazd nie przejechał więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy - powoduje, że zostanie on zakwalifikowany jako nowy środek transportu. W konsekwencji sprowadzenie takiego pojazdu do Polski z innego kraju UE będzie podlegało szczególnym zasadom opodatkowania. To stanowisko znalazło odzwierciedlenie w wyroku NSA z 18 października 2006 r., sygn. akt I FSK 9/06.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00