Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-10

Uprawnienia pracownika po urodzeniu dziecka

Zmiany w zasiłku macierzyńskim

Uprawnienia pracownika po urodzeniu dziecka

Elżbieta Maria Lis, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Krótkoterminowych ZUS

Kolejnymi zmianami w kodeksie pracy ustawodawca określił termin dopuszczenia pracownicy do pracy po urlopie macierzyńskim oraz termin udzielenia pracownikowi – ojcu dziecka – urlopu macierzyńskiego. Pracownikowi przyznano także prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wymienione zmiany wprowadzono na podstawie ustawy z 24 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 99, poz. 1075), która weszła w życie 14 września br. z mocą od dnia 26 maja 2001 r. Zmiany te są konsekwencją zasady, zgodnie z którą pracownica może zdecydować o skróceniu urlopu z tytułu urodzenia dziecka i o powrocie do pracy przed terminem jego planowanego zakończenia, a z niewykorzystanej części urlopu może skorzystać pracownik – ojciec dziecka.

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jak też skrócenie urlopu macierzyńskiego powoduje automatycznie wydłużenie bądź skrócenie okresu, za który przysługuje zasiłek macierzyński.

W niniejszym artykule przedstawione są nowe regulacje prawne dotyczące zasiłku macierzyńskiego, a także inne przepisy dotyczące świadczeń z ubezpieczenia chorobowego związane z urodzeniem lub przyjęciem na wychowanie dziecka.

Zakres świadczeń

Przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 z późn.zm.) ustalają zakres świadczeń pieniężnych przysługujących w związku z urodzeniem albo przyjęciem na wychowanie dziecka, określają również warunki uzyskania tych świadczeń, zasady ustalania ich wysokości, dokumentowania uprawnień i wypłaty w odniesieniu do osób objętych ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo oraz na zasadach dobrowolności. Najliczniejszą grupą ubezpieczonych są pracownicy, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, dlatego niżej omówione zostaną świadczenia przysługujące właśnie tym pracownikom. Są oni uprawnieni do następujących świadczeń finansowanych z funduszu chorobowego wyodrębnionego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00