Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-16

UPRAWNIENIA PRACOWNIKÓW ZWIĄZANE Z RODZICIELSTWEM

Naruszenie przez pracodawcę przepisów gwarantujących pracownikom uprawnienia związane z rodzicielstwem stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i skutkuje ukaraniem grzywną.

Anna Bydłoń
Ze względu na to, że przydatność zawodowa kobiet jest często postrzegana przez pryzmat spełnianej przez nie funkcji macierzyńskiej, konieczne jest wyrównanie ich szans na rynku pracy. W tym celu w przepisach prawa pracy znalazły się regulacje mające na celu pogodzenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem. Nasilający się w ostatnich latach trend do poszerzania udziału mężczyzn w opiece nad dziećmi znalazł swój wyraz w kolejnych nowelizacjach Kodeksu pracy. Zmiany te spowodowały, że wiele uprawnień tradycyjnie przyznanych pracownicom rozciągnięto także na mężczyzn. Tendencja ta jest jednak w sposób naturalny ograniczona faktem, iż stan ciąży, porodu oraz okres rekonwalescencji poporodowej jest właściwy wyłącznie kobietom.
Uprawnienia pracownic w ciąży
Na ochronę pracy kobiet ciężarnych składa się z jednej strony zakaz zatrudniania przy pracach im wzbronionych, z drugiej zaś zapewnienie trwałości stosunku pracy w tym szczególnym okresie.
Aby kobieta mogła korzystać z uprawnień związanych z ciążą, fakt ten musi być znany pracodawcy. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 k.p.). Przedłożenie powyższego zaświadczenia powoduje po stronie pracodawcy obowiązek stosowania przepisów o ochronie pracy ciężarnych.
WAŻNE! Od chwili gdy stan ciąży staje się widoczny, pracodawca powinien stosować wspomniane przepisy, bez względu na to, czy pracownica dostarczyła odpowiednie zaświadczenie.
Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby przypadającej w czasie ciąży - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownica zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia (art. 92 §1 pkt 2 k.p.).
W okresie ciąży liczba niezbędnych badań lekarskich znacznie wzrasta. Aby ułatwić pracownicy ich wykonanie, w Kodeksie pracy znalazł się art. 185 § 2. Stanowi on, że ilekroć lekarz zleci ciężarnej pracownicy przeprowadzenie badań w związku z ciążą, które nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, pracodawca jest zobligowany udzielać jej zwolnień od pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy. O uznaniu zleconych ciężarnej badań za możliwe do wykonania poza godzinami pracy decyduje ich dostępność w ramach korzystania z powszechnych świadczeń zdrowotnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00