Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 października 2016 r., sygn. II PK 214/15

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Gudowska (przewodniczący)

SSN Zbigniew Myszka

SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa H.B. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej B. w B. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 października 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. akt VI Pa ... /14,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego od powoda.

Uzasadnienie

Powód H.B. domagał się w pozwie przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej B. w B. odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy oraz wniósł o zwrot kosztów procesu. Wyrokiem z dnia 15 października 2014 r. Sąd Rejonowy VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B.: w punkcie pierwszym, zasądził od pozwanej na rzecz powoda: kwotę 28.500 złotych tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę z ustawowymi odsetkami od dnia 28 maja 2014 r. do dnia zapłaty; w punkcie drugim, w pozostałym zakresie powództwo oddalił; w punkcie trzecim, zasądził od pozwanej 60 złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego; w punkcie czwartym, wyrokowi w zakresie punktu pierwszego nadał rygor natychmiastowej wykonalności, co do kwoty 11.120 złotych.

Sąd Rejonowy oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych. Powód H.B. był zatrudniony u pozwanej na podstawie umowy na czas nieokreślony. Powód pełnił też funkcję początkowo przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Spółdzielni Mieszkaniowej B., a następnie przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność'80, był też członkiem Zarządu Regionu [...] NSZZ Solidarność'80. Był aktywnym działaczem związkowym. W okresie od 28 maja 2013 r. do dnia 25 listopada 2013 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał w tym czasie wynagrodzenie/zasiłek chorobowy. Od dnia 26 listopada 2013 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego wyczerpywał okres ochronny przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika przewidziany w art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) k.p. Dnia 24 lutego 2014 r. pozwana Spółdzielnia poinformowała reprezentującą H.B. zakładową organizację związkowa o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) k.p. i zwróciła się do związków zawodowych o wyrażenie, w trybie art. 32 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2014 r., poz. 167 ze zm.), zgody na takie rozwiązanie umowy o pracę. W dniu 27 lutego 2014 r. zakładowa organizacja związkowa odmówiła wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę. Mimo to dnia 10 maja 2014 r. pozwana złożyła powodowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) k.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00