Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Ke 664/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi E. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2011 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1 Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...].

[...].utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...]nr [...]określającą E.G. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2011 r. w kwocie 9.707 zł.

1.2 Dyrektor Izby Skarbowej w K. wskazał, że w należącej do E. G. firmie E. - C. przeprowadzono kontrolę w zakresie sprawdzenia rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości wyliczenia podatku od towarów i usług za okres od 1 października 2011 r. do 31 marca 2012 r. Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i napraw pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli oraz sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Działalność prowadzona jest w M. 97, W. na zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność S. G., używanej przez podatnika na podstawie umowy użyczenia. Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w dniu 18 listopada 2011 r. i w zakresie podatku VAT rozlicza się kwartalnie. W wyniku przeprowadzonej kontroli organ podatkowy zakwestionował prawo do odliczenia przez podatnika podatku VAT z faktur wystawionych przez P.H.U. P.-M. M. M.i S..K. sp. z o.o. w M..

1.3 Organ odwoławczy powołał art. 86 ust. 1, art. 106 ust. 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), dalej: ustawy o VAT i wyjaśnił, że posiadanie faktury nie jest wystarczającą podstawą, aby odliczyć wykazany w niej podatek naliczony. Podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług przez innego podatnika tylko w odniesieniu do podatku wynikającego z faktury dokumentującej faktycznie zrealizowaną przez wystawcę faktury czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Oznacza to, że faktura nie jest absolutnym dowodem zdarzenia gospodarczego, któremu nie można by przeciwstawić innych dowodów. Organy podatkowe obowiązane są do badania nie tylko wysokości kwot podatku naliczonego, lecz również walorów formalnych oraz okoliczności, w których doszło do sprzedaży towarów lub usług, co sprowadza się do kontrolowania, czy w istocie faktura stwierdza fakt nabycia towarów lub usług, a więc czy doszło między stronami wskazanymi na fakturze do rzeczywistej operacji gospodarczej. Istotny jest tu aspekt przedmiotowy i podmiotowy transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00