Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-01

Gdzie należy opodatkować dzierżawę rzeczy ruchomych

Dzierżawimy od firmy niemieckiej, będącej jednocześnie odbiorcą naszych usług transportowych, naczepy-cysterny. W umowie dzierżawy i na fakturze brak jest terminu płatności. Firma przelewa (20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni) na nasze konto środki finansowe za usługi transportowe, jednocześnie dokonując kompensaty za dzierżawę naczep-cystern. Faktura za naczepy jest wystawiana 30 dnia danego miesiąca. Widnieje na niej NIP UE obydwu stron. Czy ta dzierżawa jest importem usług, a jeśli tak, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jaki jest termin wystawienia faktury wewnętrznej. Urząd skarbowy twierdzi, że naczepy nie są według ustawy VAT środkami transportu. Firma niemiecka nie nalicza VAT na fakturze, wskazując § 4 UStG.

PROBLEM
Dodatkowo w wielu krajach UE korzystamy z usług mycia naczep w myjniach. Firma, która dzierżawi nam te naczepy, refakturuje na nas usługi mycia i pobiera opłatę netto za refakturowanie. Czy jest to import usług? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Naczepa na pewno opuszcza kraj świadczenia usługi mycia w ciągu 30 dni, gdyż w sposób ciągły realizuje się WUTT. Jest to uwidocznione na listach przewozowych CMR.
Taka sama sytuacja dotyczy naczepy kontenerowej: kontrahent nalicza VAT niemiecki - 16% od naczep, które sam też dzierżawi od niemieckiego leasingodawcy. Dodatkowo jest pobierany podatek drogowy od dzierżawionych naczep (netto).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00