Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-08-01

Kiedy przysługuje zwrot VAT

Podatnik sam decyduje, czy wykaże nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, czy też nie. Jednak nie każdemu przysługuje prawo do zwrotu w terminie 60 dni. Trzeba spełnić ustawowe warunki. Ponadto w niektórych przypadkach należy złożyć również wniosek.

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo wyboru, tj.:
• obniżyć o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub
• wykazać do zwrotu różnicę na rachunek bankowy.
Jak ustalić termin zwrotu
Zwrot następuje na rachunek bankowy podatnika w banku, mającym siedzibę na terytorium kraju, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 albo 180, albo 25 dni od dnia złożenia rozliczenia. Jednak biegu terminu nie liczymy od dnia nadania listu na poczcie, ale od dnia wpłynięcia deklaracji do urzędu.
Potwierdza to również NSA w wydanych wyrokach. W wyroku z 16 lutego 1999 r., III SA 2322/98, czytamy: „dzień złożenia rozliczenia przez podatnika do urzędu skarbowego to dzień, w którym rozliczenie dotarło do adresata, a nie dzień nadania przesyłki z rozliczeniem na poczcie”.
Problem z ustaleniem terminu zwrotu powstaje, gdy złożymy deklarację z wykazaną kwotą do zwrotu, a następnie składamy korektę tej deklaracji. Gdy korekta deklaracji jest składana po tym, jak podatnik otrzymał już zwrot z deklaracji pierwotnej, wiadomo, że termin jest liczony od początku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00