Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-01

Jaka stawka VAT obowiązuje w hotelarstwie

Podobnie jak usługi gastronomiczne szeroko pojęte usługi hotelarskie są opodatkowane co do zasady stawką 7%. Stosowanie tej stawki wynika z art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 139 i 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Przy czym, w przeciwieństwie do usług gastronomicznych, przepisy nie przewidują, aby stosowanie obniżonej stawki 7% było przejściowe. Wyjątek dotyczy usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15), które są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 1 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

Usługi wynajmu apartamentów hotelowych

Od pewnego czasu stosunkowo popularną formą inwestycji jest zakup apartamentów (pokoi) hotelowych i ich wynajem podmiotom prowadzącym hotele. Następnie podmioty te podnajmują apartamenty gościom hotelowym.

Pojawia się pytanie, czy usługi takiego wynajmu są usługami hoteli opodatkowanymi obniżoną stawką 7%. Otóż nie, gdyż taki najem ma charakter długoterminowy. W konsekwencji usługi wynajmu apartamentów hotelowych, o których mowa, jako usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek (PKWiU 70.20.12) są opodatkowane według stawki podstawowej 22%.

Podobnie stwierdził, przykładowo, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku w piśmie z 30 listopada 2005 r. nr NV/4406-1-42/40/05/KM. Czytamy w nim, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00