Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-15

Zwrot akcyzy z tytułu sprowadzanych z zagranicy samochodów używanych

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 r. w sprawie Brzeziński (C-313/05) orzekł, że polskie przepisy akcyzowe są niezgodne z prawem wspólnotowym. Wyrok ETS otwiera drogę wielu podmiotom, które po 1 maja 2004 r. sprowadziły do Polski z innego kraju Unii samochód mający więcej niż dwa lata. Teraz podmioty te będą mogły składać wnioski o zwrot nadpłaconej z tego tytułu akcyzy. Zwrotowi nie będzie podlegała jednak cała kwota zapłaconej akcyzy. Nadpłatą podatku akcyzowego podlegającą zwrotowi będzie kwota wynikająca z różnicy stawki dla danego samochodu używanego w stosunku do takiego samego samochodu nowego.

W sprawie C 313/05 mającej za przedmiot wniosek o wydanie, na podstawie art. 234 WE, orzeczenia w trybie prejudycjalnym, złożony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (Polska) postanowieniem z 22 czerwca 2005 r., które wpłynęło do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości 9 sierpnia 2005 r., w sprawie Brzeziński wydaje następujący wyrok.
Czy akcyza jest legalna
W pytaniu pierwszym sąd krajowy zmierza przede wszystkim do ustalenia, czy podatek akcyzowy, taki jak ustanowiony ustawą o podatku akcyzowym, stanowi cło przywozowe lub opłatę o skutku równoważnym w rozumieniu art. 25 WE. Podatek, taki jak sporny w postępowaniu przed sądem krajowym podatek akcyzowy, nie stanowi cła sensu stricto.
Zgodnie bowiem zarówno z art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy, jak i z wyjaśnieniami rządu polskiego złożonymi podczas rozprawy, podatek akcyzowy jest pobierany od wszystkich pojazdów osobowych przed ich pierwszą rejestracją w Polsce i, aby osiągnąć ten cel, zdefiniowane zostały różne sytuacje powodujące powstanie w tym zakresie obowiązku podatkowego. Mianowicie obowiązek podatkowy powstaje w szczególności w związku ze sprzedażą pojazdu bądź, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym, z chwilą nabycia prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00