Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.132.2024.1.DP

Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w zakresie usług świadczonych na rzecz byłego pracodawcy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce. Jest Pan lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie (...), którą realizuje w trybie rezydenckim w A w B. Szkolenie specjalizacyjne rozpoczął Pan podpisaniem umowy o pracę na czas określony - od (...) 2018 r. do (...) 2024 r.

Jako rezydent - lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego jest Pan zobowiązany do realizowania założeń programu specjalizacji w dziedzinie (...), który został opublikowany przez C w D w (...) z aktualizacją w (...).

Do Pana obowiązków jako lekarza w trakcie szkolenia specjalizacyjnego na podstawie umowy na czas określony zawartej z A w B należy:

1)realizacja szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji,

2)nabycie określonej wiedzy i umiejętności w zakresie określonym przez program specjalizacji,

3)wykonywanie poleceń kierownika kliniki i kierownika specjalizacji - zarówno w zakresie wykonywanej pracy, jak i w zakresie realizacji programu szkolenia specjalizacyjnego,

4)udział w obowiązkowych stażach: (...)

5)udział w kursach szkoleniowych, zgodnie z programem specjalizacji, których harmonogram zatwierdza kierownik specjalizacji,

6)wykonywanie procedur (...) zgodnie z realizowanym stażem określonym programem specjalizacji zawsze bezpośrednio pod nadzorem lekarza specjalisty,

7)pełnienie towarzyszących dyżurów medycznych zawsze pod bezpośrednim nadzorem specjalisty,

8)wykonywanie procedur diagnostycznych i leczniczych wymaganych w programie specjalizacji - pod bezpośrednim nadzorem kierownika specjalizacji lub innego specjalisty w dziedzinie (...),

9)zlecanie badań laboratoryjnych i zabiegów diagnostycznych, leczniczych - po konsultacji ze specjalistą,

10) opieka nad pacjentami (...) - zawsze bezpośrednio pod nadzorem specjalisty,

11) zaliczenie kolokwiów cząstkowych u kierownika specjalizacji: (...)

12) praca w godzinach: (...).

W związku ze zdaniem z wynikiem pozytywnym Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie (...), po zakończeniu realizacji szkolenia specjalizacyjnego (...) 2024 r. oraz złożeniu dokumentów potwierdzających realizację szkolenia specjalizacyjnego uzyska Pan tytuł specjalisty w dziedzinie (...).

Zamierza Pan rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w ramach której wykonywać będzie usługi w zakresie opieki medycznej zaklasyfikowane jako Praktyka lekarska specjalistyczna (PKD 86.22.Z). Usługi te, wykonywane w charakterze specjalisty (...), świadczone będą na podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu) m.in. na rzecz A w B, tj. podmiotu, który do czasu ukończenia szkolenia specjalizacyjnego pozostaje Pana pracodawcą w związku z realizacją tego szkolenia.

Zakres obowiązków realizowanych przez Pana jako specjalistę z dziedzinie (...) będzie odmienny od obowiązków realizowanych w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Do Pana obowiązków jako specjalisty w dziedzinie (...) będzie należało m.in.:

1)samodzielne wykonywanie (...),

2)samodzielne podejmowanie decyzji na temat wyboru metody leczenia, przeprowadzanie badań

3)laboratoryjnych, diagnostycznych, obrazowych i zabiegów terapeutycznych,

4)samodzielne pełnienie dyżurów lekarskich celem udzielania specjalistycznych świadczeń medycznych m.in. (...),

5)pełna odpowiedzialność za należyte i staranne wykonanie (...) oraz przeprowadzenie właściwego procesu diagnostyczno-leczniczego,

6)nadzór nad pracą i (...) wykonywanymi przez rezydentów,

7)możliwość bycia kierownikiem specjalizacji i kształcenia rezydentów w trakcie szkolenia specjalizacyjnego,

8)udzielanie konsultacji specjalistycznych,

9)udzielanie konsultacji dla innych jednostek szpitala,

10) wydawanie specjalistycznych opinii i orzeczeń lekarskich,

11) samodzielne prowadzenie dokumentacji medycznej,

12) samodzielne ustalanie harmonogramu wykonywanej pracy.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana stanowić będzie działalność usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.), zwanej dalej „u. z. p. d.”. Do prowadzonej działalności gospodarczej nie będą miały zastosowania wyłączenia określone w art. 8 ust. 1 u. z. p. d. Przed ukończeniem szkolenia specjalizacyjnego nie prowadził Pan działalności gospodarczej samodzielnie ani w formie spółki i nie uzyskiwał z tego tytułu przychodów. Nie korzysta Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej. Złoży Pan zawiadomienie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód z działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie miał Pan prawo do opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pomimo wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 1 pkt 1 u.z.p.d.:

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej u.z.p.d.:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 u.z.p.d.:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.:

Użyte w ustawie określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 u.z.p.d.:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 u.z.p.d.:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Należy także zauważyć, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 u.z.p.d. Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, w art. 8 ust. 2 u.z.p.d. wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.z.p.d.:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce. Jest lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie (...), którą realizuje w trybie rezydenckim w A w B. Szkolenie specjalizacyjne rozpoczął podpisaniem umowy o pracę na czas określony - od (...) 2018 r. do (...) 2024 r.

Jako rezydent - lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego jest Pan zobowiązany do realizowania założeń programu specjalizacji w (...), który został opublikowany przez C w D w (...) z aktualizacją w (...).

Do Pana obowiązków jako lekarza w trakcie szkolenia specjalizacyjnego na podstawie umowy na czas określony zawartej z A w B należy:

1)realizacja szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji,

2)nabycie określonej wiedzy i umiejętności w zakresie określonym przez program specjalizacji,

3)wykonywanie poleceń kierownika kliniki i kierownika specjalizacji - zarówno w zakresie wykonywanej pracy, jak i w zakresie realizacji programu szkolenia specjalizacyjnego,

4)udział w obowiązkowych stażach: (...)

5)udział w kursach szkoleniowych, zgodnie z programem specjalizacji, których harmonogram zatwierdza kierownik specjalizacji,

6)wykonywanie (...) zgodnie z realizowanym stażem określonym programem specjalizacji zawsze bezpośrednio pod nadzorem lekarza specjalisty,

7)pełnienie towarzyszących dyżurów medycznych zawsze pod bezpośrednim nadzorem specjalisty,

8)wykonywanie procedur diagnostycznych i leczniczych wymaganych w programie specjalizacji - pod bezpośrednim nadzorem kierownika specjalizacji lub innego specjalisty w dziedzinie (...),

9)zlecanie badań laboratoryjnych i zabiegów diagnostycznych, leczniczych - po konsultacji ze specjalistą,

10) opieka nad pacjentami wymagającymi (...) - zawsze bezpośrednio pod nadzorem specjalisty,

11) zaliczenie kolokwiów cząstkowych u kierownika specjalizacji: (...)

12) praca w godzinach: (...).

W związku ze zdaniem z wynikiem pozytywnym Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie (...), po zakończeniu realizacji szkolenia specjalizacyjnego w (...) 2024 r. oraz złożeniu dokumentów potwierdzających realizację szkolenia specjalizacyjnego uzyska Pan tytuł specjalisty w dziedzinie (...).

Zamierza Pan rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w ramach której wykonywać będzie usługi w zakresie opieki medycznej zaklasyfikowane jako Praktyka lekarska specjalistyczna (PKD 86.22.Z). Usługi te, wykonywane w charakterze specjalisty (...), świadczone będą na podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu) m.in. na rzecz A w B, tj. podmiotu, który do czasu ukończenia szkolenia specjalizacyjnego pozostaje Pana pracodawcą w związku z realizacją tego szkolenia.

Zakres obowiązków realizowanych przez Pana jako specjalistę z dziedzinie (...) będzie odmienny od obowiązków realizowanych w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Do jego obowiązków jako specjalisty w dziedzinie (...) będzie należało m.in.:

1)samodzielne wykonywanie (...),

2)samodzielne podejmowanie decyzji na temat wyboru metody leczenia, przeprowadzanie badań laboratoryjnych, diagnostycznych, obrazowych i zabiegów terapeutycznych,

3)samodzielne pełnienie dyżurów lekarskich celem udzielania specjalistycznych świadczeń medycznych m.in. (...),

4)pełna odpowiedzialność za należyte i staranne wykonanie (...) oraz przeprowadzenie właściwego procesu diagnostyczno-leczniczego,

5)nadzór nad pracą i (...) wykonywanymi przez rezydentów,

6)możliwość bycia kierownikiem specjalizacji i kształcenia rezydentów w trakcie szkolenia specjalizacyjnego,

7)udzielanie konsultacji specjalistycznych,

8)udzielanie konsultacji dla innych jednostek szpitala,

9)wydawanie specjalistycznych opinii i orzeczeń lekarskich,

10) samodzielne prowadzenie dokumentacji medycznej,

11) samodzielne ustalanie harmonogramu wykonywanej pracy.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana stanowić będzie działalność usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.), zwanej dalej „u.z.p.d.”. Do prowadzonej działalności gospodarczej nie będą miały zastosowania wyłączenia określone w art. 8 ust. 1 u.z.p.d. Przed ukończeniem szkolenia specjalizacyjnego nie prowadził Pan działalności gospodarczej samodzielnie ani w formie spółki i nie uzyskiwał z tego tytułu przychodów. Nie korzysta Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej. Złoży Pan zawiadomienie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że skoro usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz A w B różnią się od tych, które wykonywał Pan jako lekarz rezydent w ramach umowy o pracę zawartej z ww. podmiotem, to uzyskane przychody z tytułu świadczenia usług nie będą wyłączone spod opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 8 ust. 2 u.z.p.d.

Podobne stanowisko wynika z utrwalonego orzecznictwa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wyrażonego m.in. w:

interpretacji indywidualnej z dnia 19 stycznia 2024 r. nr 0115-KDST2-2.4011.468.2023.2.MS,

interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2024 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.1049.2023.2.MT,

interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2024 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.894.2023.2.KD.

Jednocześnie, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, spełnione będą pozostałe warunki korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynikające z przepisów u.z.p.d. W związku z powyższym uznać należy, że będzie miał Pan prawo do opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnośnie do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, interpretacje te dotyczą konkretnych spraw podatników osadzonych w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Przy wydawaniu interpretacji indywidualnych w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku opis zdarzenia różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00