Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-15

Jakie są zasady refakturowania

Zdarza się, że różnego rodzaju usługi są nabywane przez podatników we własnym imieniu, lecz na rachunek innego podmiotu. W takich przypadkach uznaje się, zgodnie z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r.), że podatnicy ci nabywają i świadczą usługi. Dochodzi zatem do odsprzedaży nabywanych przez podatników usług.

Odsprzedaż nabywanych we własnym imieniu, lecz na rachunek innego podmiotu usług jest możliwa zarówno wówczas, gdy usługi te są odsprzedawane bez doliczania marży, jak i wówczas, gdy marża taka jest doliczana. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach.

Tytułem przykładu przytoczyć można fragment postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie z 25 kwietnia 2006 r. (nr PD/415-10/05/OF), w którym czytamy, że: „Konsekwencją uznania podatnika biorącego udział w odprzedaży usługi za świadczącego skutkuje wystawieniem przezeń faktury dokumentującej wyświadczenie tej usługi. (...) Co istotne - przepis powyższy ma zastosowanie niezależnie od tego, czy podatnik ten odsprzeda usługę bez doliczania marży, czy też zdecyduje się taką marżę pobrać. W obu przypadkach podatnika tego uważa się za świadczącego >daną usługę

Odsprzedaż usług (jak również odsprzedaż towarów, w tym wszelkich postaci energii, np. energii elektrycznej czy cieplnej), o której mowa, jest dokumentowana na zasadach ogólnych, a więc, co do zasady, fakturami. W przypadku gdy odsprzedaż usług następuje bez doliczania jakiejkolwiek marży, faktury takie nazywane są refakturami.

Przypadki, w których refakturowanie jest dopuszczalne

Refakturowanie (czy szerzej - fakturowanie odsprzedaży usług) jest dopuszczalne w przypadkach nabywania na rzecz innego podmiotu usług (ewentualnie towarów, w tym wszelkich postaci energii), które to usługi (towary) nie składają się na czynność (np. dostawę towarów czy świadczenie usługi) dokonywaną na rzecz tego podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00